Dünya İsrail Gazze'den çiçek ihracatına izin verecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail Gazze'den çiçek ihracatına izin verecek

Filistinli kaynaklar, İsrail'in Gazze Şeridi'nde üretilen çiçeklerin ihraç edilmesine izin vermeyi kararlaştırdığını bildirdi.

Filistin basınında yer alan haberlere göre ihracat, gelecek haftanın ortasında başlayacak. Çiçeklerin, Kerem Şalom kapısından çıkarılıp, güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra Ben Gurion havalimanından dünya ülkelerine gönderilmesi planlanıyor.

İsrail, daha önce Şubat ayındaki Sevgililer Günü nedeniyle Gazze'den çiçek ihracatına imkan tanımıştı. O dönemde, Gazzeli çiftçiler tarafından yetiştirilen 25 bin karanfil, Hollanda'nın talebini karşılamak üzere önce İsrailli firmalara satılmış, daha sonra Hollanda'ya gönderilmişti.

Gazze'de çiçek üretimiyle uğraşan 50 dolayında çiftçi bulunuyor. Gazze'de üretilen çiçeklerin ihracat sezonu Kasım ayında başlıyor ve normal dönemlerde Nisan ayına kadar sürüyordu.

Çiçek üreticileri, geçen yılın sonunda yapılan ağır askeri operasyondan etkilenmiş, Şubat'ta yapılan ihracat çok sınırlı kalmıştı. Operasyon sırasında çiftçilerin, üretimlerinin çoğunu hayvanlarına yem olarak verdiği de belirtilmişti.

Gazze Şeridi'ne Hamas'ın iktidara geçmesinden bu yana uygulanan kuşatma, diğer tarım üreticilerinde olduğu gibi, çiçek üreticilerinde de milyon dolarlarla ifade edilen zarara neden olmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle