Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail, Gazze'den çekildi

  hurriyet.com.tr
  05.08.2014 - 06:25 | Son Güncelleme:

  Mısır’ın Hamas ve diğer Filistinli gruplarla yaptığı görüşmelerden sonra Gazze’de üç günlük ateşkes ilan edildi. İsrail, varılan anlaşma uyarınca Gazze'deki tüm askeri birliklerini çekti. İsrail'in Gazze'ye saldırılarında şu ana kadar çoğu çocuk ve kadın yaklaşık bin 900 Filistinli yaşamını yitirdi.

  İsrail, Gazzeden çekildi İsrail ateşkesi 6 dakika sonra bozdu

  İsrail ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "17 Temmuz'da Gazze'ye başlatılan kara operasyonu bu sabah saat 08.00'da askeri birliklerin tamamının Gazze'den çekilmesiyle tamamlandı" dedi.

  İsrail, Gazzeden çekildi

  SINIRA KONUŞLANDIRILDILAR
  İsrail ordusu, ateşkesin ardından çektiği askeri birliklerini Gazze sınırına paralel olarak yeniden konuşlandırdı.

  Adının açıklanmasını istemeyen İsrail ordusundan üst düzey askeri bir yetkili, AA'ya yaptığı açıklamada, "Ordu, kara operasyonunu tamamlayarak İsrail sınırına 08.00 itibarıyla tamamen geri çekildikten sonra Gazze sınırına paralel olarak yeniden konuşlandı. Operasyon başlarken tünellerin yok edilmesi konusunda ortaya konulan askeri hedeflere ulaşıldı. Bu nedenle geri çekilmemek için bir neden kalmadı" dedi.

  Söz konusu yetkili, ateşkese Hamas'ın uymaması ve ihtiyaç doğması halinde İsrail ordusunun yeniden "Gazze'ye girmekten çekinmeyeceğini" ifade etti.

  Üç günlük ateşkes süresince İsrail ve Hamas, Kahire'de dolaylı görüşmeler gerçekleştirerek, sınırda yeni şiddet olaylarının önüne geçilmesi için çözüm arayacak.

  ÇEKİLME ŞARTI
  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, "Mısır'a, sabah saatlerinde başlayacak 72 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiğimizi resmen bildirdik" demişti.

  Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, Mısır'ın önerdiği ateşkes anlaşmasının İsrail'in Gazze'den çekilmesini içerdiğini belirtmişti. Ebu Merzuk, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sabah saat 08.00 itibarıyla ateşkes olacak ve zalim İsrail ordusu Gazze'den çekilecek" demişti.

  Hamas Siyasi Büro üyelerinden İzzet er-Rışk da Twitter hesabında, "Hamas ateşkesi kabul etti. Ateşkes konusundaki dolaylı müzakereler Filistinlilerin talepleri esas alınarak başlayacak" ifadelerine yer verdi.

  İsrail, Gazzeden çekildi Google’dan çirkin oyun

  İsrail devlet radyosunun, Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberinde de Bakanlar Kurulu Siyasi ve Güvenlik Komitesi üyelerinin, Mısır'ın girişiminde şartsız sunulan ateşkes önerisini, değerlendirmenin ardından kabul ettiği belirtildi.

  Haberde, İsrailli müzakereci heyetin, kalıcı ateşkesin sağlanması için görüşmelere katılmak üzere ilerleyen saatlerde Kahire'ye gitmesinin beklendiği kaydedildi.

  Mısır, İsrail ile Filistinli gruplara, saat 08.00'de başlayacak 72 saatlik ateşkes yapılması çağrısında bulunmuştu.

  İsrail, Gazzeden çekildi İsrail'den "Gazze'yi BM yönetsin" önerisi

  2 BİNE YAKIN CAN KAYBI
  Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra tarafından yapılan son açıklamada, İsrail saldırılarında ölenlerin sayısının bin 867'ye ulaştığı, yaralıların ise 9 bin 470'i geçtiği belirtildi.

  İsrail, Gazzeden çekildi

  DAVUTOĞLU: HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERİYORUZ
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze'de Filistinli gruplar ve İsrail arasında sağlanan 72 saatlik ateşkese ilişkin, Gazze halkının yaralarının sarılmasının aciliyet arz ettiğini belirterek, "Sahadaki ekiplerimiz Gazze'nin yeniden imar edilmesi ve hayatın normalleşmesi için her türlü çabayı gösteriyorlar" açıklamasını yaptı.

  Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal ile yaptığı görüşmede ateşkesi teyit ettiğini ve bundan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

  İnsani yardımlar konusunda Meşal ile görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Davutoğlu, "Ramazan ayı ve bayram süresince büyük acılar çeken Gazze halkının yaralarının sarılması aciliyet arz ediyor. Sahadaki ekiplerimiz Gazze'nin yeniden imar edilmesi ve hayatın normalleşmesi için her türlü çabayı gösteriyorlar" ifadelerini kullandı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı