GeriDünya İsrail-Filistin çatışmasının kurbanı çocuklar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail-Filistin çatışmasının kurbanı çocuklar

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, İsrail-Filistin çatışmasından en çok çocukların zarar gördüğünü belirterek, bugüne kadar 166`sı Filistinli toplam 194 çocuğun okul yolunda, okulda ya da evde yaşamını yitirdiğini bildirdi.

UNICEF Batı Şeria ve Gazze şerididi temsilcisi Pierre Poupard, Cenevre`de düzenlediği basın toplantısında, UNİCEF`in bölgedeki çocukların durumuna ilişkin raporunu açıkladı.

Bölgedeki 1 milyon çocuğun, devam eden savaş ortamından ve silah sesiyle yaşamaktan dolayı büyük psikolojik sıkıntı içinde olduğunu belirten UNİCEF temsilcisi, 14 aydır devam eden çatışmalarda 27`si İsrail`li biri de yabancı toplam 194 çocuğun öldüğünü, 700 çocuğun da sakat kaldığını bildirdi. Çatışmalarda yaralanan toplam çocuk sayısı ise 7 bin. Ölen Filistinli çocukların yüzde 35`i başlarından olmak üzere, yüzde 63`ü mermilerle vurularak öldürüldü.

Çocukların çatışmalardan uzak tutulması için düzenli olarak okula gitmelerini sağlamaya çalıştıklarını, ancak çatışmalar nedeniyle birçok çocuğun okul yolunda ya da okullarında yaşamını yitirdiğini söyleyen UNİCEF temsilcisi, televizyonlara yansıyan ``cephelerde taş atan çocukları`` gösteren haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Temsilci, ``Çocukların sadece yüzde 1`inin zaman zaman çatışma bölgelerinde olduğu söylenebilir. Görüntüler gerçeği yansıtmıyor`` dedi. UNİCEF raporuna göre bölgede 93 okul kurşunlandı, 3 okul da askeri amaçlarla kullanılmaya başlandı.

İSRAİL ÇOCUKLARI HEDEF ALMAMASI İÇİN UYARILDI

İsrail yetkililerinin, 18 yaşın altındaki çocukları hedef almamaları konusunda uyardıklarını belirten UNİCEF, Filistinli yetkililerin de çocukları çatışma bölgelerinden uzak tutacak önlemler almaya çağırdıklarını, Filistin Eğitim Bakanlığı ile birlikte, çocukların okulda tutulması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

UNICEF`in bölgeye ilişkin raporuna göre ailelerin yüzde 75`i, çocuklarının bir yıl öncesine oranla ciddi duygusal ve psikolojik sorunları olduğunu belirtiyor.

UNICEF`in yaptığı araştırmalar `korku`nun bütün çocuklarda yaygın olduğunu, psikolojik bozuklukların yüzde 73`ünün silah seslerinden kaynaklandığını gösteriyor. Araştırmalar, çocukların yüzde27`sinin çatışmalara tanık olmanın yarattığı psikolojik sorunların etkisi altında bulunduğunu da ortaya koyuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle