GeriDünya İsrail, domuz gribi aşısını Fransa'dan alacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, domuz gribi aşısını Fransa'dan alacak

İsrail, domuz gribi virüsüyle mücadele için Fransız firmasından aşı satın alıyor.

İsrail Sağlık Bakanlığı, Fransız firması "Sanofi Pasteur" ile 7 milyon şekel tutarında (1,78 milyon dolar) aşı satın almak için ön anlaşma yaptı. Anlaşma, dünyanın en büyük aşı üreticisi firmalardan Sanofi Pasteur yetkilileriyle İsrail Sağlık Bakan Yardımcısı Yaakov Litzman arasında Kudüs'te imzalandı.

Litzman, anlaşmanın imzalanmasının ardından yaptığı açıklamada, bunun ilk adım olduğunu belirtip, ancak 2010 yılının başlarında aşının seri üretiminin mümkün olacağı tahmininde bulundu. Yaakov Litzman, diğer bazı firmalardan aşı temini için görüşmelerin devam ettiğini de belirtti.

Netanyahu hükümeti, geçen hafta tüm İsrail nüfusuna yetecek kadar aşı satın alınmasına karar vermişti. Aşıların toplam 450 milyon şekel (115.3 milyon dolar) tutacağı hesaplanıyor. Ynet haber sitesine göre, Sağlık Bakanlığı, bu yıl domuz gribinden 700 kişinin ölebileceği tahmininde bulundu.

İsrail, halihazırda aşı için bekleyenler listesinde ve seri üretime geçildiğinde, aşıyı almaya başlayacak.

Sanofi Pasteur, domuz gribi aşısını ABD'de 2000 kişi üzerinde deneme çalışmalarına başladığını da açıkladı. Sanofi Pasteur, dünyada domuz gribi aşısı üzerinde klinik testler yapan üçüncü firma. Firma, insanları domuz gribinden uzak tutmak için kaç doz aşı gerekeceğinin incelemelerini de yapıyor. Uzmanların pek çoğunun tahminlerine göre, virüsten korunmak için 2 doz aşı gerekecek.

Bu arada, İsrail'de, domuz gribinden ölenlerin sayısı da 5'e çıktı. 2 bin dolayında kişiye domuz gribi tanısının konulduğu İsrail'de, binlerce kişiye hastalığın bulaşmış olduğu sanılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle