Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail’den ilginç teklif

  Uğur ERGAN / ANKARA
  07.09.2005 - 02:06 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin girişimi sonucu İstanbul’da biraraya gelen Pakistan ve İsrail dışişleri bakanlarının tarihi buluşmasında sürpriz bir gelişmenin yaşandığı öğrenildi.

  İsrail, özellikle Arap olmayan bazı İslam ülkelerinde Türkiye’nin himayesinde temsilcilikler açmayı düşündüğünü, ilk olarak da bunu Pakistan’da gerçekleştirebileceği sinyalini verdi. İsrail ile Pakistan arasındaki buluşmayı Türkiye gerçekleştirdiği için, bu öneriden Ankara da haberdar oldu.

  İsrail-Pakistan dışişleri bakanları buluşmasında ortaya atılan bu düşünceyle ilgili Türkiye’ye henüz resmen yapılmış bir teklif yok. Edinilen bilgiye göre, İsrail-Pakistan dışişleri bakanlarının İstanbul buluşmasında konuşulan söz konusu düşünce şöyle şekillendi:

  ‘İsrail, birçok Müslüman ülke ile hemen diplomatik ilişki kurmasının mümkün olmadığını biliyor. Bundan dolayı İsrail, Pakistan’la görüşmede, Türkiye’nin himayesinde ‘İsrail’in çıkarlarını koruyacak-interest section’ bir büro açılması teklifini gündeme getirdi. Bu ticaret ofisi veya kültür ofisi şeklinde olabilir. İki taraf bu konuyu kendi aralarında konuştu. Böyle bir şey gerçekleşirse, illaki Türkiye’nin temsilcilik binası içinde bir İsrail ofisinin açılacağı anlamı çıkarılmamalı. Türkiye temsilciliğinin sınırları dışında da İsrail bir ofis açabilir, ancak bu Türkiye’nin himayesinde olur. Bunu, Irak savaşı öncesi, ABD temsilciliğinin olmadığı Irak’ta Washington yönetiminin ilişkilerini Bağdat’ta temsilciliği olan bir başka ülkenin götürmesi gibi algılamakta fayda var.’

  İsrail’in bu düşüncesini Pakistan dışında Endonezya ve Malezya ile gerçekleştirmeyi, ileride de Arap dünyasına Cezayir ile başlamayı planladığı ileri sürüldü. İsrail ve Pakistan bu konuyu görüşmeyi planlıyor. İleriki buluşmalarda konu olgunlaşıp gerçekleştirme aşamasına geldiğinde Türkiye’nin bu düşünceye ‘İsrail ile İslam ülkeleri arasında bir köprü görevi üstlenmesi’ açısından sıcak bakabileceği belirtiliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı