GeriDünya İsrail’den çifte tehdit
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail’den çifte tehdit

İsrail’den çifte tehdit
refid:27893396-spot ilişkili resim dosyası

İsrail, UCM’ye başvurduğu için Filistin’in vergi gelirlerine el koydu. Netanyahu, İsrail askerlerinin Lahey’de yargılanmasına izin vermeyeceğini söyledi. İsrail’in planı Filistin lideri Abbas’ı Hamas’la işbirliği üzerinden savaş suçuyla yargılamak.

Filistin’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) üyelik için başvurması üzerine İsrail’den ‘vergi’ hamlesi geldi. İsrail hükümeti, Filistin yönetimine verilmek üzere Filistinlilerden topladığı geçen aya ait 127 milyon dolarlık (298 milyon TL) vergi gelirini dondurma kararı aldı. Buna Filistin’in başmüzakerecisi Saib Erekat’tan sert tepki geldi. İsrail’in adımını ‘korsanlık’ ve ‘yeni bir savaş suçu’ olarak niteleyen Erekat, “İsrail bir kez daha yasal adımlarımıza daha fazla yasadışı kolektif cezalandırmayla cevap veriyor” diye konuştu. İsrail’in Filistin halkının iradesini kırmaya çalıştığını kaydeden Filistinli yetkili, “Bu bizi durduramayacak. Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız devletimizi kurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Aralarındaki anlaşmaya göre Filistin’in vergileri İsrail tarafından toplanıyor. Vergiler Filistin hükümetinin gelirinin üçte ikisini oluşturuyor. Filistin de, bununla memurlarının maaşını ödüyor. İsrail, daha önce de vergi dondurma yoluna gitmişti. Geçtiğimiz yıl Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, çeşitli uluslararası anlaşmalara imza atınca İsrail yine Filistin’in vergi gelirlerini alıkoymuştu.

‘ASKERLERİ UCM’YE ÇIKARMAM’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise UCM’ye üyelik başvurusuyla Filistin hükümetinin İsrail’le çatışmayı seçtiğini iddia etti. Netanyahu, “İsrail askerlerinin Lahey’deki UCM’ye sürüklenmesine izin vermeyeceğiz” dedi. İsrail Dışişleri Sözcüsü Emmanuel Nahshon, bakanlığın genel direktörü Nissim Ben Sheetrit’in Avrupa’da görevli olan İsrailli diplomatlara yaptığı konuşmada Filistin’e cevaplarının vergileri dondurmayla sınırlı kalmayacağını söylediğini açıkladı. İngiliz haber ajansı Reuters’in iki farklı İsrailli yetkiliye dayandırdığı habere göre Netanyahu hükümetinin planı Filistin Devlet Başkanı Abbas ve diğer üst düzey Filistinli yetkililere karşı başta ABD’de olmak üzere farklı ülkelerde davalar açmak. Davaların temelini ise Filistin hükümetinin Hamas’la Nisan ayında kurduğu ulusal birlik hükümeti oluşturacak. Hamas’ın attığı roketleri ‘savaş suçu’ olarak niteleyen İsrail, Abbas’ı da ‘suç ortağı’ olmakla suçlayacak.

Gazze’de İsrail’in geçen yaz Hamas’a karşı gerçekleştirdiği “Koruyucu Hat Operasyonu”nda tahrip ettiği bir binanın enkazı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle