Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail çölünde büyük patlama

  Hürriyet Haber
  30.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İsrail çölünde, volkanik, nükleer ve diğer patlamaları daha iyi gözleyebilmek için şimdiye kadar yapılan testlerin en ilginci gerçekleştirildi.

  Büyük ölçüde ABD tarafından finanse edilen ve 81 ton kimyasal patlayıcının kullanıldığı test, İsrailli bilim adamları tarafından gerçekleştirildi.

  Yerin yüzeyinde gerçekleştirilen devasa boyutlardaki patlamanın yaydığı ses dalgaları binlerce kilometre öteden izlenebildi.

  SES DALGALARINI İZLEDİLER

  Jakarta Post ve Taiwan News gazetelerindeki haberlere göre bilim adamları, bu ses dalgalarını izleyerek, değişik patlamaların ses dalgalarının atmosferde nasıl yayıldığını daha iyi anlamaya çalıştıklarını açıkladılar. Uzmanlar, ses dalgalarının atmosferde nasıl yayıldığını anlayarak, uzaktaki bir patlamayı ses dalgalarından tanımlayabileceklerini belirttiler. Testle ilgili haberler Avrupa ve ABD basınında yer almdı.

  ÇOK UZAKTAKİ PATLAMALARI TANIMLAYABİLECEKLER

  İsrail çölündeki patlamanın, bazı komşu ülkelerde hafif yer sarsıntıları yarattığı da kaydedildi.

  İsrail Jeofizik Enstitüsü'nden Rami Hofstetter "Dün gerçekleştirilen testte patlama, binlerce kilometre öteden ölçülebilen düşük frekanslı ses dalgaları yayacak şekilde ayarlandı. Düşük frekanslı ses dalgalarını takip edecek bir sistem sayesinde çok uzaklardaki bir patlamanın nükleer mi, volkanik mi, yoksa konvansiyonel mi olup olmadığını daha kolay anlayabileceğiz" dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı