GeriDünya İsrail boşalttıkça Hizbullah yerleşiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail boşalttıkça Hizbullah yerleşiyor

GÜNEY Lübnan'ı işgal altında tutan İsrail ve destekçisi Güney Lübnan Ordusu'nun (GLO) bölgeden çekilmeye başlaması Ortadoğu'yu hareketlendirdi. İsrail, Hula köyünün ardından Lübnan-İsrail sınırının 3 km batısında yer alan Markaba'daki mevzilerini de boşalttı. İsrail'in geri çekilmesiyle birlikte Hizbullah derhal mevzileri kontrol altına almaya başladı. İsrail ise bu geri dönüşü durdurmak için hava operasyonu düzenledi.

Gerillalara karşı tampon bölge oluşturmak amacıyla 1978 yılında işgal eden ve 7 Temmuz itibariyle bölgeden tamamen çekilmiş olacağını açıklayan İsrail bu kararını uygulamaya başladı. Sınıra 2 km uzaklıktaki Hula köyünden sonra GLO milisleri, Markaba mevzisindeki askeri malzeme ve teçhizatı, kamyonlara yükleyerek, karargahlarının bulunduğu Marcayun'a doğru yola çıktılar.

Hizbullah militanlarının eşlik ettiği Hizbullah bayrakları sallayan yüzlerce kişi de GLO'nun boşalttığı Markaba ile Tallussa köylerine geldi. Milislerin boşalttığı Hula köyüne gelen Hizbullah militaları, bu köyde İsrail ile işbirliği yaptıklarından şüphenilen kişileri tutukladılar.

Hizbullah'ın siyasi yetkilisi Şeyh Ali Ammar, Hula köyünde evlerinde gizlenen ve teslim olmayan GLO üyelerinin örgüt militanlarınca tutuklandığını belirtti ve ‘bölgede büyük bir temizlik operasyonu sürüyor’ dedi.

Yaklaşık 100 GLO üyesinin Hizbullah'a teslim olurken, bazı milis aileleri de İsrail'e çekilerek siyasi sığınma hakkı istediler. GLO'nun Markaba mevzisini de terketmesiyle, Güney Lübnan'da İsrail tarafından işgal altında tutulan bölge doğuda ve batıda olmak üzere ikiye bölünmüş oldu. İsrail, gerilla saldırılarının devam etmesi halinde yeniden bölgeye girebileceğini açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle