GeriDünya İsrail, Batı Şeria'da kalmakta ısrarlı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, Batı Şeria'da kalmakta ısrarlı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “ülkesinin, Batı Şeria'nın bir bölümünü sonsuza kadar elinde tutacağını” ileri sürdü.

Bölgedeki iki Yahudi yerleşimci yerini ziyaret ederek, bunlardan “Maalih Adumim” olarak adlandırılan yerleşimci yerinde ağaç diken Netanyahu, “Mesajımız açıktır, buraya (ağaç) dikiyoruz, burada kalacağız, burada (bina) inşa edeceğiz. Bu bölge, İsrail devletinin sonsuza kadar ayrılmaz bir parçası olacak” dedi.

Netanyahu, “İsrail'in, nüfus çoğunluğunu Yahudilerin oluşturduğu belli başlı yerleşim yerlerini elinde tutacağı” düşüncesini de yineledi.

Binyamin Netanyahu, daha önce de Filistin ile barış anlaşmasına varsalar bile Batı Şeria'da mevcudiyetlerinin devam etmesi gerektiğini ileri sürmüş, Filistin yetkilileri ise böyle bir durumunun kabul edilemez olduğunu belirterek, barış görüşmelerine başlamadan önce İsrail'in Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinin inşasının durdurulması gerektiğini açıklamıştı.

İsrail'in bu tavrının İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için bölgede temaslarda bulunan ABD'nin Orta Doğu temsilcisi George Mitchell'in çalışmalarını daha da güçleştireceği öngörülüyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle