GeriDünya İsrail basını: Peres, Filistin Devleti için görüşüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail basını: Peres, Filistin Devleti için görüşüyor

İsrail basını, Dışişleri Bakanı Şimon Peres'in bir Filistin devletinin kurulmasını öngören yeni bir planı hayata geçirmek için Filistinlilerle müzakerelere başladığını yazdı.

Maariv Gazetesi'nin haberine göre plan, bağımsız bir Filistin devletinin hemen ilanının İsrail tarafından tanınmasını, İsrail'in Batı Şeria'da geniş bir şekilde çekilmesini ve şiddetin tamamen durması koşuluyla görüşmelere başlanmasını öngörüyor.

Gazete, Peres'in Washington'ın da bilgisiyle planı hayata geçirmek için bir süre önce ''Filistin devleti hemen ilan edilmeli'' şeklindeki çıkışıyla dikkatleri üzerine toplayan Filistin Meclis Başkanı Ahmet Kueyri ile müzakereler yürüttüğünü yazdı.

Habere göre Peres, Filistin devletinin hemen ilanının Filistin lideri Yaser Arafat'a, otoritesine karşı çıkan grupları kontrol altına alarak, İsrail ile görüşmelere yeniden başlaması olanağını vereceğine inanıyor. Peres, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'u da bu plana ''Bunlar senin önerdiğin ara dönem anlaşmasının ilkeleri'' diyerek ikna etmeye çalışıyor.

Şaron ise, dün kabine toplantısında Peres'in BM Genel Kurul'unda yaptığı Filistin devletini destekleyen konuşmasının ''henüz bir devlet politikası haline gelmediğini'' söyledi. Şaron, bunun için kabinenin onayının gerekeceğini belirtti.

Aşırı sağcı bakanlar, konuşmasından dolayı Peres'in bakanlıktan alınmasını önermişlerdi.

POWELL'IN BEKLENEN KONUŞMASI

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın bugün Ortadoğu konusunda yapacağı önemli konuşmanın ''İsrail'e sürpriz yapmayacağını''belirten İsrailli yetkililer, asıl endişenin konuşmadan sonra ABD'nin takınacağı tutumla ilgili olduğu söylediler.

Şaron'un danışmanlarından Zalman Şoval, ''Konuşmadan sonra bölgeye gönderilecek Amerikalı temsilcilerin işlevinin ne olacağı önemli'' dedi.

Powell'ın, konuşmasında, CIA Başkanı George Tenet ve eski Amerikalı senatör George Mitchell raporlarının uygulanmasına başlanabilmesi için bir yöntem önermesi beklenmiyor.

Şaron, ateşkes görüşmeleri için ''7 günlük sükunet'' koşulundan vazgeçmeyeceğini dün tekrarladı.

Filistin devletinin hemen kurulmasına yönelik girişimin görüşmelere başlanması önündeki engeli kaldırmaya yönelik olduğu belirtiliyor.

Jerusalem Post Gazetesi, BM'nin Ortadoğu temsilcisi Terje Larsen'in yeniden barış sürecinin başlayabilmesi için İsrail'in Gazze'deki Yahudi yerleşim merkezlerini tamamen boşaltması ve Batı Şeria'da da 3. geri çekilmeyi gerçekleştirmesi gerektiğini söylediğini yazdı.

Aşırı sağcı Arutz Şeva radyosu ise, dün AB heyeti tarafından İsrail'e gerçekleştirilen olaylı ziyaret sırasında AB yetkililerinin de, İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesini talep ettiklerini, bu isteğin sert bir şekilde reddedildiğini duyurdu. Radyo, ''İsrail, devam eden Oslo sürecine AB'nin katılımını istemiyor'' dedi.

Şaron, AB'nin ''Görüşmelere hemen başlansın'' önerisini de reddetti.

''ARAFAT GAZZE'DE HER AN KONTROLÜ KAYBEDEBİLİR''

Öte yandan, İsrail basını, Arafat'ın kontrolünü kaybetmeye başladığına ilişkin haberler yayımlamaya devam ediyor.

Gazeteler, İsrail ordusu kaynaklarına dayanarak, Gazze'de ekonominin çökme noktasına geldiğini ve Arafat'ın buradaki kontrolü her an kaybedebileceğini belirttiler.

Haberlerde, ekonomik sıkıntı nedeniyle Hamas ve İslami Cihad'ın giderek güçlendiği ve her an Filistin yönetimine karşı bir isyan beklenebileceği kaydedildi. Askeri kaynaklar, Refah bölgesinin şimdiden özekliğini ilan ettiğini belirterek, bir an önce Gazze'ye ekonomik yardım çağrısında bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle