GeriDünya İsrail Başbakanı Şaron'a rüşvet sorgusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail Başbakanı Şaron'a rüşvet sorgusu

İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un iki rüşvet araştırması kapsamında, hakkındaki iddialar nedeniyle bugün polis tarafından sorgulandı.

İsrail Başbakanı Ariel Şaron, iki rüşvet araştırması kapsamında, hakkındaki iddialar nedeniyle bugün polis tarafından sorgulandı.

Polis kaynakları, Şaron'un Kudüs'teki resmi konutunda sorgulandığını belirttiler, ancak ayrıntılı bilgi vermediler.

Sorgulama sırasında polisle tam işbirliğine gireceğini söyleyen  Şaron, yanlış bir şey yapmadığını ifade etmişti.

Siyaset yorumcuları, soruşturma sürecinin Şaron'un imajına zarar vermesiyle birlikte, Başbakanın görevinden uzaklaştırılma riski bulunmadığını ve hala halkın sıkı desteğine sahip olduğunu belirtiyorlar.

Bu arada, kısa süre önce yapılan bir kamuoyu yoklamasında, İsrallilerin çoğunluğu, yanlış yaptığının kanıtlanması durumunda Şaron'un istifa etmesini isteyeceklerini kaydetmişlerdi.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre, Şaron iki oğlu için Güney Afrikalı bir işadamından alınan 1.5 milyon dolar krediyi, yasa dışı olarak 1999 yılındaki seçim kampanyası için kullanmakla suçlanıyor.

Polis, ayrıca işadamı David Appel'le Şaron'un oğlu Gilad arasındaki bir anlaşmayı inceliyor. İddialara göre, Şaron'un Likud  Partisiyle yakın ilişki içinde olduğu bilinen Appel, Yunanistan'daki bir turizm projesinin Yunan yetkililer tarafından onaylanmasını sağlaması için Gilad Şaron'a yüz binlerce dolar verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle