Dünya Haberleri

DÜNYA

  İsrail Barguti'yi sürgüne gönderme niyetinde

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 13:32 | Son Güncelleme:

  İsrail ile Hamas arasındaki dolaylı görüşmelerle yürütülen muhtemel bir tutuklu teatisi anlaşmasında, İsrail'in, Hamas tarafından serbest bırakılması talep edilen Filistinli tutuklulardan 12'sini sürgüne göndermek istediği bildirildi.

  Söz konusu kişiler arasında bulunan El Fetih liderlerinden Mervan Barguti ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadet ise sürgün koşulunu kabul etmedi.

  Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi'nin Tutuklulardan Sorumlu Bakanı İssa Karake, Filistin'in Sesi radyosuna yaptığı açıklamada sürgün koşulunu doğrularken, Barguti ile Saadet'in de aralarında bulunduğu 12 kişinin, Batı Şeria veya Gazze Şeridi'ne değil, Filistin toprakları dışına gönderilmek istendiğini duyurdu. Karake, Barguti ve Saadet'in sürgün koşulunu kesinlikle reddettiklerini de açıkladı.

  Karake, anlaşmanın şimdi, serbest bırakılması öngörülenlerin sürgünle ilgili onaylarında yoğunlaştığını ifade etti ve sürgün ısrarının anlaşmanın önündeki en büyük engel olduğunu vurguladı.

  Sürgüne gönderilmesi planlanan tutuklular arasında, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları liderlerinden Abdullah Barguti ile İbrahim Salame de yer alıyor. Abdullah Barguti (37), Kudüs'te ve Tel Aviv'de bombalı eylemlerde 67 kişinin ölümüne neden olmaktan yargılandığı mahkemede Aralık 2004'de, 67 kez ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Abdullah Barguti ile aynı eylemlere karışmaktan cezaevinde bulunan İbrahim Hamid Hasan Salame de yine ömür boyu hapis cezasına mahkum.

  Hamas'ın İçişleri Bakanı Fethi Hamad ise anlaşmanın bu ayın ortalarında tamamlanacağı beklentisinde olduğunu açıkladı.
  İsrail'in, muhtemel bir anlaşma kapsamında İsrailli asker Gilad Şalit karşılığında 980 Filistinli tutukluyu serbest bırakması bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı