GeriDünya İsrail, Atina'yı kızdırdı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, Atina'yı kızdırdı

İsrail, Atina’ı kızdırdı. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin, Türkiye ve ABD ile ortak “Güvenilir Denizkızı” tatbikatının “Doğu Akdeniz’de Türk sularında” yapılacağı yönündeki açıklamasının, Yunanistan’ı kızdırdığı bildirildi.

Kathimerini gazetesine konuşan Yunan savunma kaynakları da, tatbikatın bölgesinin, “Yunanistan’ın egemenlik alanındaki bir bölge olduğunu”nun Atina’da görevli İsrail ve ABD diplomatlarına iletildiğini bildirdiler.

Kathimerini gazetesi, “İsrail’in hatası, Atina’yı kızdırdı” başlıklı haberinde “Savunma Bakanlığı’nda dün (19 Ağustos) şaşkınlık yaşanıyordu. Kaynaklar, Katimerini’ye, ABD, İsrail ve Türk kuvvetlerince Dodecanese Adalarından (On İki Adalar) Kastellorizo’nun yakınlarında yürütülen ortak askeri tatbikatı, İsrailli askeri otoritelerce Türk suları olarak tarife edildiğini söylediler” diye yazdı.

Gazete, “Yunan savunma kaynakları”nın, İsrail Savunma Kuvvetlerinin (IDF) internet sayfasında yayınlanan açıklamada, 17 Ağustos’ta başlayan “Güvenilir Denizkızı” tatbikatının “Doğu Akdeniz’deki Türk arama ve kurtarma bölgesinde gerçekleşen 10. tatbikat” olduğunun belirtildiğini söylediklerini kaydederek şöyle devam etti:

Katimerini, 19 Ağustos gecesi IDF sitesine girdiğinde Türk bölgesine yapılan göndermenin kaldırılmış gibi görünüdüğünü belirterek “Kaynaklar, Katimerini’ye atıfın, Atina’daki İsrail ve ABD diplomatlarına söz konusu bölgenin Yunanistan’ın egemen bölgesi içerisinde bulunduğuna ilişkin bilgi verilmesine rağmen sitede yer verildiğini ifade etmişlerdi” diye yazdı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle