Dünya İsrail askerleri, Filistinli kadını sokak ortasında vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail askerleri, Filistinli kadını sokak ortasında vurdu

İsrail askerleri, Filistinli kadını sokak ortasında vurdu

İsrail'in kuzeyindeki Afula kentindeki bir otobüs terminalinde Filistinli bir kadın polis tarafından vuruldu. Trajik anları yansıtan bir video sosyal medyada yayıldı. Öte yandan, Gazze'nin Şucaiyye mahallesindeki olayları takip eden AA kameramanı Metin Yüksel Kaya da elinden vuruldu.

Görüntülerde, bir şey tuttuğu anlaşılan Filistinli kadın, birkaç kez elini kaldırıyor. İngiliz Guardian’ın haberine göre; olay yerinde bulunan bir muhabir, kadının vurulduğu anda telefonla konuştuğunu aktardı. Dünya medyası ise konuya ilişkin haberlerde, kadının polisi bıçaklamaya çalışırken vurulduğunu belirtiyor. Times of Israel’in haberine göre; hastaneye kaldırılan kadının hayati tehlikesi yok.Yahudilerin dini günleri nedeniyle İsrail yönetiminin, Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya girişini bazen tamamen bazen de kısmen engellemesi sebebiyle 13 Eylül'den bu yana Kudüs ve Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde gerginlik yaşanıyor. Bölgede İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan arbedeler zaman zaman can kayıpları, yaralanma ya da gözaltılarla sonuçlanıyor.

DÖRT FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Gazze-İsrail sınırında Filistinliler ile İsrail askerleri arasında çıkan çatışmalarda dört Filistinlinin öldüğü, aralarında AA kameramanı Metin Yüksel Kaya'nın da bulunduğu en az 20 kişinin yaralandığı bildirildi. 

Gazze'nin Şucaiyye mahallesinde çatışmaları takip eden Kaya, İsrail askerlerinin müdahalesi sırasında sol elinden vuruldu. Çatışmada yaralanan Kaya'ya kaldırıldığı hastanede ilk müdahale yapıldı. Kaya'nın İsrail askerleri tarafından hedef alınan kamerası da olay sırasında kırıldı.

İsrail askerleri, Filistinli kadını sokak ortasında vurdu
Vurulan AA kameramanı Metin Yüksel Kaya

BİLGİ VE TEKNOLOJİ BAKANI YARALANDI

Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Allam Musa'nın, Batı Şeria'da bir grup Yahudi yerleşimci tarafından aracının taşlanması sonucu yaralandığı bildirildi. Filistin hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, "İletişim ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Musa'nın, Ramallah'tan Nablus kentindeki evine döndüğü sırada, bir grup Yahudi yerleşimcinin aracına taş atması sonucunda yaralandığı" belirtildi. 

NETANYAHU FİLİSTİN'İ SUÇLADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bölgede bıçak, taş ve silahın kullanıldığı bir şiddet dalgası bulunduğunu söyledi. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, İç Güvenlik Bakanı Gilad Ardenne ve ordu liderlerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında konuşan Netanyahu, bölgede bıçak, taş ve silahın kullanıldığı bir şiddet dalgası bulunduğunu belirterek, bunu Hamas, Filistin yönetimi ve İslami Hareket'in kışkırtmalarının sonucu olduğunu savundu. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve diğer Filistinli yöneticileri "duyguları ateşleyici" açıklamalarda bulunmakla suçlayan Netanyahu, İsrail ordusu ve polisinin her yönde çalışacağı, Kudüs ve Batı Şeria'da şehirlere gireceği, İsraillilere yönelik saldırılarda bulunan Filistinlilerin evlerini yıkacağı ve Şeyh Raid Salah liderliğindeki "1948 İslami Hareket'in" kuzey kanadına karşı önemli adımlar atacağı tehdidinde bulundu.

HENİYE: ÜÇÜNCÜ İNTİFADA 

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkan Yardımcısı İsmail Heniye, Batı Şeria ve Kudüs'te yaşanan son gelişmeleri, "gerçek bir İntifada" (Başkaldırı) olarak nitelendirdi. Heniye, Gazze'nin batısındaki Filistin Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde, "Yaşananlar, bir halk hareketinden ya da geçici bir çarpışmadan ibaret değil, bilakis gerçek bir intifadadır" diye konuştu. 

Hamas tarafından yayımlanan yazılı açıklamada ise, "İşgalci İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'te Filistinlileri infaz etmesi, Binyamin Netanyahu başkanlığındaki İsrail hükümetinin, hükümet ve devletlerle ilgisi olmayan bir çete olduğunu ispatladı" ifadesine yer verildi.


      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle