GeriDünya Kudüs'ten acı haber... İsrail askerleri gerçek mermi kullandı!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kudüs'ten acı haber... İsrail askerleri gerçek mermi kullandı!

Canlı yayında Filistinli bir protestocunun İsrail askerleri tarafından vurulması kameralara yansırken, İsrail polisi, etrafı surlarla çevrili Kudüs'ün ana girişi olan Şam Kapısı'nın önüne, yapılacak gösterileri engellemek için demir bariyerler yerleştirerek girişlere izin vermedi. İsrail askerlerinin işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Ayrım Duvarı'nın diğer tarafında kalan Anata beldesinde gösteri yapanlara müdahalesi sonucu bir Filistinli hayatını kaybetti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararına tepkiler sürüyor.  Batı Şeria'da Ramallah başta olmak üzere birçok kent ve beldede cuma namazının ardından ABD'nin söz konusu kararının protesto edildiği gösteriler düzenlendi. Göstericiler, Filistin bayraklarını yanı sıra, "Kudüs sonsuza kadar Filistin'in başkentidir" yazan dövizler taşıdı.

BİR FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail askerleri, Anata beldesinde göstericilere müdahalesi sırasında gerçek mermi kullandı. 

Açıklamada, söz konusu saldırıda göğsünden ağır yaralanan Basil Mustafa İsmail isimli Filistinli gencin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. 

4 KUDÜSLÜ GÖZALTINA ALINDI 

Gözaltına Alınan Kudüslülerin Aileleri Komitesi Başkanı Emced Ebu Asab da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa’da kılınan cuma namazının ardından İsrail polisi ile Filistinliler arasında arbede yaşandığını ifade etti. 

Ebu Asab, arbede sırasında 4 Filistinlinin gözaltına alındığını kaydetti. 

Öte yandan işgal altındaki Doğu Kudüs’ün İseviyye beldesinde de Kudüs'e destek gösterilerinin devam ettiği belirtildi. 

CANLI YAYINDA VURULDU

Ramallah'ta bir gösterici ise İsrail askerleri tarafından kameralar önünde vuruldu. 

Kudüsten acı haber... İsrail askerleri gerçek mermi kullandı


İsrail askerleri, Beytullahim, Ramallah ve El-Bira kentlerinin girişlerinde, El-Halil kenti güneyindeki Arrub Filistinli mülteci kampında, Kudüs ile Ramallah arasındaki Kalendiya kontrol noktasında, Ramallah'ın batısındaki Belin, Nalin ve Nebi Salih, Nablus yakınlarındaki Kefr Kadum ve Doğu Kudüs'ün kuzeyindeki Katanna beldelerindeki gösterilere göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik ve gerçek mermilerle müdahale etti. Filistinli gençler ise askerlere taş, molotof kokteyl ve lastik yakarak karşılık verdi.

Filistin Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde biri gerçek, 9'u plastik mermiyle olmak üzere 10 Filistinlinin yaralandığı, 13'ünün göz yaşartıcı gazdan etkilendiği belirtildi.

KUDÜS'TE CUMA NAMAZI SONRASINDA GÖSTERİ

İsrail polisi Kudüs’te cuma namazı sonrası protesto gösterisi düzenleyen cemaate biber gazlı sprey sıkarak fiziksel müdahalede bulundu.

Kudüslüler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyan kararını protesto etmek için gösteri düzenliyor.

Göstericiler, Mescid-i Aksa’da kılınan Cuma namazının ardından Filistin, Malezya, Cezayir ve Türkiye bayrakları açarak tekbir ve sloganlar eşliğinde surlarla çevrili kadim şehrin Şam Kapısı’na doğru yürüye geçti.

Kudüs sokaklarına ve giriş kapısına demir barikatlar kuran İsrail polisi, etrafı surlarla çevrili Eski Şehir bölgesinin ana girişi olan Şam Kapısı'nın önüne, yapılacak gösterileri engellemek için demir bariyerler yerleştirerek girişlere izin vermedi.

Göstericileri bölerek dağıtmaya çalışan polis, bazı kişilerin gözlerine biber gazlı sprey sıkarak göz altına almaya çalıştı.  Şam Kapısı'nda toplanmayı başaran Filistinlileri ise polis zor kullanarak dağıttı.  Ara sokaklara dağılan Filistinlilerle İsrail polisi arasındaki gerginlik sürüyor.  Kudüs sokaklarında çok sayıda İsrail polisi konuşlanmış durumda. Atlı polisler de yaya polislere destek için hazır bekletiliyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle