GeriDünya İsrail AB'li bakanları Gazze'ye davet etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail AB'li bakanları Gazze'ye davet etti

İsrail AB'li bakanları Gazze'ye davet etti
refid:15139473 ilişkili resim dosyası

Gazze'ye yardım malzemeleri götüren gemilere baskın düzenleyerek 9 kişiyi öldüren İsrail, Gazze Şeridi'nde uyguladığı ablukayı hafiflettiğini göstermek için yeni bir girişimde bulundu. İsrail Gazze'deki durumu yerinde görmeleri için Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ile birlikte 7 AB üyesi ülkenin dışişleri bakanlarını davet etti. İsrail'in davet ettiği dışişleri bakanları arasında Ahmet Davutoğlu ise bulunmuyor.

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Gazze'deki durumu yerinde görmeleri için Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarını bölgeye davet etti.

Geçtiğimiz günlerde Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, Gazze'yi ziyaret etmek istemiş ancak İsrail izin vermemişti. Bu durum Almanya ile İsrail arasında küçük bir krize neden olmuş, Gazze'ye girişine izin verilmeyen Alman Bakan Niebel, İsrail'in dış politikasında ağır bir hata işlediğini söylemişti.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ile ilişkilerinin bozulmamasını isteyen İsrail hükümeti karşı atağa geçerek, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'yi Gazze Şeridi'ne davet etti.

ALMANYA'YA DAVET İTALYA ÜZERİNDEN GİTTİ

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Westerwelle'ye daveti İtalyan Dışişleri Bakanı Franco Frattini aracılığıyla yaptı. Frattini, İsrail'in davetini telefonla Alman meslekdaşı Westerwelle'ye bildirdi. Daveti kabul ettiğini belirten Westerwelle, İsrail'in bu davetle Gazze Şeridi'ne uyguladığı diplomatik ablukayı hafifletiğini göstererek, "Gazze politikasında değişiklik yapma" sinyali verdiğini belirtti. Westerwelle, "Eğer İsrail hükümeti iç politikada böyle bir risk alıyorsa, bize onları kutlamak düşer" dedi.

7 BAKANLA ÇIKARMA YAPACAK

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Gazze'deki durumu yerinde görmek için bölgeye yapacağı ziyareti 7 Avrupa Birliği dışişleri bakanları ile birlikte yapmayı planlıyor. Ziyaretin tarihi henüz belli olmamasına rağmen, Westerwelle AB'nin Ortadoğu'da barışa katkı vermeye hazır olduğunu göstermek için bölgeye giderken Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarını da alması bekleniyor.

HAMAS'LA TEMAS KURULMAYACAK

Almanya Dışişleri Bakanı Westerwelle ve meslektaşlarının Gazze Şeridi'ne yapacağı ziyaret sırasında bölgeyi yöneten Hamaslı yetkililerle temasa geçmemeye dikkat edecekleri belirtildi.

İSRAİL ALMAN BAKANI GAZZE'YE BIRAKMAMIŞTI
   
Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel, geçtiğimiz haftalarda Gazze Şeridi'nin ziyaret etmek istemiş ancak İsrail izin vermemişti. Almanya Dışişleri Bakanı İsrail hükümetinin Gazze Şeridi’ne geçişine izin vermemesine sert tepki göstermişti. Niebel İsrail'in dış politikasında ağır bir hata işlediğini söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle