Dünya Haberleri

DÜNYA

  İspanyollar AB Anayasası’nı oyluyor

  Hürriyet Haber
  20.02.2005 - 01:19 | Son Güncelleme:

  AB anayasası için ilk referandum bugün İspanya’da yapılıyor. İspanyollar, Avrupa anayasası için sandık başına giden ilk halk oluyor.

  Kayıtlı seçmen sayısının 34,6 milyon olduğu İspanya’nın önde gelen iki partisi Sosyalist Parti ile Halk Partisi anayasaya ‘Sİ’ (Evet) denmesi için kampanya yaptı. Sosyalist Parti lideri ve Başbakan Jose Zapatero, AB anayasasına herkesin ‘evet’ demesini istedi. Nabız yoklamaları, seçmenlerin büyük çoğunluğunun ‘evet’ diyeceğini gösteriyor. AB anayasası İspanyolların yüzde 71 ila 81’i tarafından onaylanacak, ancak referanduma katılım oranı yüzde 50’nin altında olacak. Katılımın düşük olmasının, referandum yapılacak diğer ülkelere, özellikle de ‘Hayır’cıların güçlü olduğu İngiltere ve Fransa’ya olumsuz mesaj vereceği belirtiliyor.

  Gözlemciler, katılımın yüzde 40’ın üzerinde olmasının, İspanya’nın onurunu kurtaracağını, yüzde 40’ın altında kalmasının hayal kırıklığı yaratacağını, yüzde 35’in altında gerçekleşmesinin de Zapatero’un politikalarına darbe ve Avrupa’da kriz anlamına geleceğini belirtiyorlar.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı