GeriDünya İspanyol kabinesinde değişiklik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanyol kabinesinde değişiklik

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, meclisin yasama süresinin dolmasına 8 ay kala 4 bakanlıkta değişiklik yaptı.

Zapatero, "seçim vaatlerini gerçekleştirmek ve gelecek yasama dönemi için yeni projeler hazırlamak" istediği gerekçesiyle Kamu Yönetimi, Sağlık, Konut ve Kültür Bakanlıklarında atamalar yaptı.

Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı görevini bırakan Elena Salgado, Jordi Sevilla'nın yerine Kamu Yönetimi Bakanı olurken, Sağlık Bakanlığına bilim adamı Bernat Soria atandı.

Kültür Bakanlığında Carmen Calvo'nun yerine Cesar Antonio Molina, Konut Bakanlığında ise Maria AntoniaTrujillo'nun yerine Carme Chacon getirildi.

4 yılda bir seçimlerin yapıldığı İspanya'da genel seçimlerin mart ayında yapılması beklenirken, Başbakan Zapatero'nun 4 bakanlıkta yaptığı değişiklik sürpriz gelişme olarak değerlendirildi.

Öte yandan İspanyol Meclisinde bu hafta yapılan ve "genel ulusal durumun" tartışıldığı oturumlarda Başbakan Zapatero'nun ana muhalefetteki Halk Partisi lideri Mariano Rajoy'a karşı üstün geldiği belirtildi.

Sosyolojik Araştırmalar Merkezi'nin her yıl yaptığı ankete katılanların yüzde 44'ü Zapatero'nun, yüzde 16.5'i de Rajoy'un daha ikna edici konuştuğunu söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle