Dünya Haberleri

DÜNYA

  İspanya'yı birleştiren düğün

  Hürriyet Haber
  05.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dün İspanya Kralı Juan Carlos'un kızı Prenses Cristina, İspanyol hentbol takımının yıldız Inaki Urdangarin ile muhteşem bir düğünle evlendi. Bu düğün İspanya için sembolik bir önem de taşıyor: bir İspanyol prensesiyle Basklı bir işadamının oğlu, Katalonya'nın başkenti Barselona'da dünya evine girdi. Böylece yıllardır İspanyol hükümetinin başını ağrıtan, Katalan ve Bask ayrılıkçılığına sembolik bir cevap verilmiş oldu. Sade yaşamıyla halkın takdirini toplayan Prenses Cristina, evliliğiyle de İspanya'nın bütünlüğünü perçinledi.

  Düğün 700 yıllık bir katedralde, Mozart ve Haendel'in müziği eşliğinde yapıldı. Cristina, siyah bir limuzinle geldiği katedralde serili kırmızı halının üzerinde ilerlerken bir kuğuya benziyordu. Zarif gelin, babası gururlu bakışlarla onu izlerken ‘evet!’ dedi. 1.500 kişilik davetli arasında 40 ülkenin kraliyet aileleri ve devlet ileri gelenleri de vardı.

  Monaco Prensi Rainer, Ürdün Kraliçesi Nur, yastaki Prens Charles'ı temsilen kardeşi Prens Edward da davetliler arasındaydı. Sokaklarda İspanyollar ve televizyonları karşısında dünyanın her yanında insanlar bu muhteşem töreni canlı olarak izlediler.

  Düğün için, Barselona'da 1992 Olimpiyat Oyunları'ndan beri en ciddi güvenlik tedbirleri alındı. Bu arada, genç çifte gönderilen tebrik mesajları içinde dikkati en çok Katalonya'da cumhuriyet isteyen Özgürlükçü Parti'nin ‘Biz Katalanlar, kralımız yok’ mesajı çekti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı