GeriDünya İspanya'daki seçimlerin ardından dünya Podemos liderini konuşuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  66
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya'daki seçimlerin ardından dünya Podemos liderini konuşuyor

İspanya'daki seçimlerin ardından dünya Podemos liderini konuşuyor
refid:29095065 ilişkili resim dosyası

İSPANYA’da dün yapılan yerel seçimlerin kesinleşmeyen sonuçlarına göre, iktidardaki Halk Partisi (PP) güç kaybetse de birinciliği elde etti. Ekonomik krizle ortaya çıkan ve ilk kez seçimlere katılan Podemos hem başkent Madrid'de hem de Barcelona'da dengeleri altüst etti. İspanyolca 'Yapabiliriz' anlamına gelen Podemos, bu başarısıyla yerel yönetimlerde koalisyonu zorunlu kıldı. Madrid'de 24 yıl sonra PP belediye başkanlık koltuğundan inmek zorunda kalacak.

İspanya’da milyonlar seçmen, 8 bin 11 belediye, 13 özerk yönetim ve Fas topraklarında bulunan ancak İspanya’ya bağlı olan Ceuta ve Melila şehir meclisleri için sandık başına gitti.

Hemen hemen hepsi açılan sandıklardan çıkan sonuca göre, PP bir önceki seçime göre 10 puana yakın bir düşüş yaşayarak oyların yüzde 27’sini aldı. Sosyalistler ise yüzde 25'te kaldı.

İspanyadaki seçimlerin ardından dünya Podemos liderini konuşuyor

Geçmişte Madrid Complutense Üniversitesi'nde siyaset bilimi dersleri veren ve televizyon sunuculuğu da yapan 36 yaşındaki Podemos lideri Pablo Iglesias sandığa annesi Maria'yla birlikte gitti.

Katılımın yüzde 64’te kaldığı seçimlerde, Yunanistan’da iktidara gelen sol çizgideki SYRIZA’ya benzetilen Podemos hem başkent Madrid’de hem de Barcelona’da ezberleri bozdu.

MADRİD'DE 24 YILLIK HEGEMONYAYA DARBE

Başkent Madrid'de 1991 yılından bu yana belediye başkanlığını elinde tutan Halk Partisi'nin (PP), 24 yıl sonra bu önemli kenti kaybetme olasılığı yüksek gösteriliyor.

Seçim sonuçlarına göre, Madrid'de PP 21, Podemos ile sol görüşlü bazı sivil toplum örgütü ve çevreci derneklerin desteklediği "Ahora Madrid" 20, Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) 9 ve Ciudadanos 7 vekilini belediye meclisine gönderdi.

Ülke siyasetinde önemli bir yeri olan eski Senato Başkanı, Eğitim Bakanı ve 2003-2012 yılları arasında Madrid özerk yönetim başkanı olan Esperanza Aguirre'yi Belediye Başkanı adayı olarak gösteren PP, seçimi kazansa da belediye meclisinde çoğunluğu yakalayamadığı için 24 yıl sonra belediye başkanlığı koltuğundan inmek zorunda kalacak.

İspanya'daki siyaset uzmanları, "Ahora Madrid"in adayı 71 yaşındaki emekli hakim Manuela Carmena'nın, PSOE'nin desteğini alarak Belediye Başkanı olabileceğini belirtiyor. Podemos'un lideri İglesias da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Carmena'nın Madrid'in Belediye Başkanı olacağına ilişkin çok az şüphem var" dedi.

Podemos'un desteklediği Barcelona’daki sol koalisyon da Katalan milliyetçisi partileri geride bırakarak resmi olmayan sonuçlara göre ipi göğüsledi.

İspanyadaki seçimlerin ardından dünya Podemos liderini konuşuyor KRALA BÖYLE HEDİYE VERİLİR Mİ

Podemos 2008 yılında başlayan ve etkisi hâlâ devam eden ekonomik kriz sonrası ortaya çıkan bir halk hareketinin siyasi uzantısıydı. "Ciudadanos" (Vatandaşlar) ise 2006 yılında Katalonya'da ortaya çıkmış ve ilk defa ülke genelinde bu yıl seçimlere katılmıştı.

KADIN AKTİVİSTİN BAŞARISI

İspanya’da dün düzenlenen yerel seçimler büyük değişimleri beraberinde getirdi. Barcelona Belediye Başkanlığı yarışında sol eğilimli kadın aktivist Ada Colau en çok oyu aldı.

İspanyadaki seçimlerin ardından dünya Podemos liderini konuşuyor

Oy kullanmaya giden vatandaşlar, Podemos lideriyle selfie çekmek için birbiriyle yarıştı.

İpotek Mağdurları Platformu Sözcüsü olarak adını duyuran Colau, sol görüşlü Podemos, ICV, EUiA ve Procés Constituent oluşumlarının ortak adayı olarak seçime gitmişti. Ada Colau’nun ‘En Comu’ Platformu 11 vekil kazanırken, Katalonya Özerk Bölgesi’nde iktidarda bulunan Yönelim ve Birlik Partisi (CiU) 10 vekil elde etti.

Sonucu “Davut’un Calut’a karşı galibiyetine” benzeten aktivist Colau, ilk yaptığı açıklamada, “Halk, vatandaşlar, ümit ve heyecan kazandı. Ben onun bunun değil, halkın hizmetinde olan belediye başkanı olacağım” dedi. Ada Colau, Katalonya'nın başkenti Barcelona'da ilk kadın belediye başkanı olacak.

PABLO IGLESIAS KİMDİR?

1978 doğumlu olan Pablo Manuel Iglesias Turrion, 2014'ten bu yana Podemos'un genel sekreterliğini yürütüyor. Daha önce Madrid'de bulunan Complutense Üniversitesi'nde siyast bilimi dersleri veren Iglesias'ın, Publico, Kaosenlared, Diagonal ve Rebelion.org gibi yayınlarda makaleleri çıktı.

Kendini 'solcu' olarak tanımlayan ve İspanya Komünist Gençlik Birliği ile küreselleşme karşıtı bir hareketin üyesi olan Iglesias, 2014 yılında sol bileşenlerle birlikte Podemos hareketini kurdu. Aynı yıl Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçildi.

Podemos lideri adını, 19'uncu yüzyılda İspanyol sosyalizminin babası olarak kabul gören Pablo Iglesias Posse'den alıyor. Annesi Luisa Maria Turrion, bir sendikanın avukatı; babası Javier Iglesias, iş müfettişi ve emekli tarih öğretmeni olan genç liderin dedesi Manuel Iglesias ise faşist Franco rejimi sırasında ölüme mahkûm edilmiş biri. Ancak dede Iglesias, şahsına yönelik tüm suçlamalardan aklandığı için idam edilmedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle