GeriDünya İspanya: Turistler ETA'nın hedefi değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya: Turistler ETA'nın hedefi değil

İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalcaba, AB terör örgütü listesinde yer alan ETA'nın geçen Pazar günü Mayorka Adası'nda düzenlediği bombalı saldırılarla ilgili olarak, "turistlerin ETA'nın hedefi olmadığını" söyledi.

İçişleri Bakanlığı binasında basın toplantısı düzenleyen Rubalcaba, ETA'nın bugüne kadar yaptığı saldırılara bakıldığında ilk hedefinin güvenlik güçleri olduğunu ve asla turistleri hedef almadığını savundu.

Özellikle adaya gelen Alman ve İngiliz turistleri rahatlatmaya çalışan Rubalcaba, "ETA'nın saldırma ve öldürme olasılığı her zaman var, ama İspanyol devleti ETA'dan daha güçlü" diye konuştu.

"ETA'nın kendini göstermeye ihtiyacı olduğunu" kaydeden İspanyol Bakan, "Maalesef bunu da yapıyor. Ama biz de hazırız. ETA'ya karşı bugüne kadar hiç olmadığı kadar polis ve jandarma görev yapıyor. Fransa ile azami işbirliği var, terörizme karşı yasalar çok daha güçlü, ETA'ya karşı mücadelede tüm siyasi partiler birlik içinde, Bask halkı giderek ETA'ya daha az destek veriyor ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Batasuna partisinin kapatılmasını onaylamasıyla ETA artık silahlı mücadeleyle bir yere varamayacağını anladı. Bu sebeplerden dolayı biz daha güçlüyüz" dedi.

Bu arada, Mayorka Adası'ndaki Palma de Mayorka kentinde geçen Pazar günü 4 bombalı saldırı olduğunun kesinleştiğini açıklayan Rubalcaba, sırt çantalarındaki patlayıcıların en fazla 100 gram ağırlığında, tahrip gücü düşük patlayıcılar olduğunu ifade etti.

İspanya İçişleri Bakanı, fotoğrafları dağıtılan ETA üyesi 6 kişinin, terör örgütünün İspanya'da eylem yapan grubu olduğuna kesin gözüyle baktıklarını belirtti. Rubalcaba, "Bu saldırılar bizim gücümüzü ve kararlılığımızı daha da kuvvetlendiriyor. Saldırıyı yapanların sonu, er ya da geç cezaevi olacaktır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle