Dünya Haberleri

DÜNYA

  İspanya ordusunda 'darbe' huzursuzluğu

  MADRİD (A.A)
  18.01.2006 - 13:23 | Son Güncelleme:

  İspanya'da Kara Kuvvetleri Komutanı General Jose Mena Aguado'nun “darbe” imasında bulunan açıklamalarından sonra yaşanan tartışma devam ediyor.

  Fas topraklarında İspanya egemenliği altında bulunan Melilla'da Lejyoner Piyade Yüzbaşı olarak görev yapan ve eski faşist lider Franco'nun düşüncelerini savunan askeri bir derneğin başkanlığını yapan Roberto Gonzalez Calderon adlı yüzbaşı, “Melilla Hoy” gazetesinde yayımlanan mektubunda, silahlı kuvvetlerde huzursuzluk olduğunu iddia etti.
  Mektubu, başkanlığını yaptığı dernek adına Savunma Bakanı Jose Bono'nun karşısına çıkarak vermek yerine, bir gazetede yayınlanmasını tercih ettiğini kaydeden Yüzbaşı Calderon, “İspanya'da sosyal ve siyasi durumdan dolayı çok güçlü bir rahatsızlık olduğunu” savundu. Calderon, “Silahlı kuvvetlerde huzursuzluk var. Eğer önlem alınmazsa Savunma Bakanlığı'nın karşısında dimdik duracağım” ifadelerine yer verdi.

  “İspanya'nın bölünmekte olduğunu” öne süren Yüzbaşı Calderon, ”İspanyamız bölünüyor. Kamu gösterilerinde ulusal bayrağımız yakılıyor. Terör örgütü ETA için faaliyetler düzenleniyor ve İspanya'yı kendi vatanı gibi tanımayan yeni bir İspanyol nesli bulunuyor” görüşünü savundu.

  Katalonya Özerk Yönetimi'nin İspanya Parlamentosu'na sunduğu yeni özerklik statüsüne karşı çıkarak, “Herhangi bir statü anayasal sınırları aşarsa silahlı kuvvetler müdahale etmek zorunda olur” şeklindeki açıklamalarından dolayı 8 gün ev hapsi alan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki görevinden alınan General Mena'nın bu sözlerinden sonra Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero, “Silahlı Kuvvetler içinde hiçbir endişe ve huzursuzluk yoktur” demişti.
  Öte yandan, General Mena'yı “sözlerinin arkasında durmadığı” için ABC adlı gazetede çıkan yazısında eleştiren NATO'nun Brüksel'deki bürosunda görev yapan Albay Fernando Abalo'yu tutuklayan İspanya Genelkurmay Başkanlığı, yüzbaşının mektubuyla ilgili şimdilik bir açıklama yapmadı.

  Albay Abalo, ABC gazetesindeki yazısında, “General Mena'nın, emeklililiğinin yakın olması ve Kral'ın temsilcisi olmasından dolayı çevresindekiler tarafından kullanıldığını” öne sürmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı