GeriDünya İspanya’nın korkusuz şövalyesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya’nın korkusuz şövalyesi

İspanya’nın korkusuz şövalyesi
refid:10156354 ilişkili resim dosyası

Ünlü İspanyol yargıç Baltasar Garzon’un diktatör Franco döneminde kaybolan binlerce insanın akıbetiyle ilgili soruşturma kararı muhafazakar kesimi kızdırdı. Ancak İspanya’nın dikta geçmişiyle hesaplaşmasını savunan liberal kesim Garzon’un arkasında. El Pais, "Garzon’a karşı toplu linç, demokrasi eksikliğini ortaya koyuyor" diye yazdı.

İSPANYA’da, sıradışı uygulamalarıyla dünya çapında saygınlık kazanan ve adından sıkça söz ettiren Ulusal Mahkeme Yargıcı Baltasar Garzon, ülkedeki iç savaş ve diktatör General Franciso Franco döneminin kayıpları konusunda soruşturma açma kararı alarak, yeni bir tartışma başlattı.

52 yaşındaki Garzon, tam 20 yıl süreyle İspanya’daki Bask ayrılıkçı örgütü ETA terörüyle mücadelede en ön safta yer almış, 1998 yılında da Şili eski diktatörü Augusto Pinochet’in tutuklanmasını sağlamıştı. "Korkusuz yargıç" olarak tanınan Garzon, şimdi de İspanya’yı kasıp kavuran 1936-1939 yılları arasındaki kanlı iç savaş ve sonrası hakkında soruşturma açma kararı aldı. O dönemde General Franco komutasındaki faşist milliyetçiler, Nazi Almanyası’nın da yardımıyla solcu cumhuriyetçileri yenilgiye uğratmıştı.

114 bin 226 kayıp

Üç yıl süren iç savaş, İspanya’da büyük yıkıma ve can kaybına yol açmıştı. Savaşın sona ermesinin ardından General Franco, 1975 yılında ölümüne dek ülkeyi yönetmişti. İç savaş dönemindeki kayıplar ve insan hakları ihlalleri örtbas edilmişti.

Nitekim soruşturma kararının ardından Yargıç Garzon, 17 Temmuz 1936 ile Aralık 1951 tarihleri arasında kayıp olanların sayısını 114 bin 226 olarak açıkladı. Garzon’un açıkladığı karar metnine göre, şimdilik tespit edilen kayıp sayısının değişebileceği, bunun için uzman grubu oluşturulacağı bildirildi. Garzon’un kararıyla, ünlü şair Federico Garcia Lorca’nın da gömülü bulunduğu toplam 19 toplu mezarın açılması için işlemler başlatıldı. Mahkeme, 1936-1939 iç savaş ve 1939-1975 Franco döneminde meydana gelen kurşuna dizerek idam ve insanlığa karşı işlenen suçlardan dolayı aralarında General Franco’nun da bulunduğu dönemin 35 üst düzey yetkilisini sorumlu olarak gösterdi.

Lorca bulunabilecek mi

Yargıç Garzon’un kararıyla, ünlü şair Federico Garcia Lorca’nın da gömülü bulunduğu toplam 19 toplu mezarın açılması için işlemler başlatıldı.

Kapatılan yaraları kanatan adam

YARGIÇ Garzon’un Franco döneminin soruşturulması kararı, ülkeyi ikiye böldü.

Muhafazakarlar, Garzon’u ağır biçimde eleştirirken, hükümet, sol kesim ve kayıp kişilerin kurduğu derneklerden destek geldi. Sağcı Halk Partisi senatörü Augustin Conde, Garzon’u 1977’deki af yasasıyla "mutlu bir şekilde kapatılan" yaraları yeniden kanatmakla suçladı. Conde, o dönemde çıkartılan af yasasının, ulusal uzlaşıyı sağladığını savundu. Garzon’a karşı çıkanlar kervanına başsavcılık da katıldı. Garzon’un kararına itiraz edeceğini açıklayan savcılık, mahkemenin böyle bir yetkisi olamayacağını savundu. İspanyol hükümeti, mahkemenin istediği her şeyi yerine getirip, tüm işbirliğine açık olduklarını ifade etti.

Girişim, medyayı da böldü. Muhafazakar gazete El Mundo, "Karar tam bir çılgınlık. İspanya’yı ikiye böler" diye yazdı. Liberal El Pais ise "Garzon’a karşı girişilen toplu linç, ülkedeki demokrasi eksikliğini ortaya koyuyor. Franco’nun yargılanması, geçmişteki acılarla hesaplaşılması açısından çok önemli" ifadesini kullandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle