Dünya İspanya Irak'tan çekiliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya Irak'tan çekiliyor

İspanya'nın yeni göreve başlayan Başbakanı Rodriguez Zapatero, Irak'taki İspanyol askerlerinin ''mümkün olan en kısa zamanda'' geri getirilmesi için direktif verdiğini söyledi.

Zapatero, askerlerin mümkün olan en kısa zamanda eve dönmesi için gerekenlerin yapılması konusunda Savunma Bakanlığı'na talimat verdiğini açıkladı.

Başbakan Zapatero, seçimleri kazandıktan sonra ''BM Irak'ta kontrolü eline alan bir karar almazsa, İspanyol askerleri görev sürelerinin dolacağı 30 Haziran'da ülkelerine geri dönecek'' açıklamasını yapmıştı.

İspanya'nın, Irak'ta bin 300 askeri konuşlanmış durumda.

"KALACAK BİR DURUM YOK"

Irak'taki askerlerini ''mümkün olan en kısa zamanda'' çekmeye karar veren İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, BM'nin Irak'ta denetimi üstlenerek bu ülkede kalma koşullarını karşılayacak bir durumu görmediklerini söyledi.

Başbakan Zapatero, Moncloa Sarayı'nda yaptığı konuşmada, Savunma Bakanı Jose Bono'ya, Irak'taki askerlerin ''mümkün olan en kısa zamanda'' geri dönmeleri talimatını verdiğini açıkladı.

Zapatero, 5 dakikalık konuşmasında kararını açıklarken, sahip oldukları bilgilere göre ''BM'nin, İspanya'nın koşullarını karşılayacak bir kararı onaylamasının'' tahmin edilmediğini söyledi.

Jose Luis Zapatero, Bono'nun geçen ay yaptığı görüşme ve temaslarda, İspanya'nın 30 Haziran'a kadar tanıdığı müddet zarfında taleplerini karşılayacak, Irak'taki askeri ve siyasi durumun  değişeceğine dair bir işaret görmediklerini kaydetti.

Başbakan Zapatero, ''Bu koşullar, askerlerimizin asgari güvenlikleve sonuçta en kısa zamanda dönmeleri direktifini verme kararını almama neden oldu'' dedi. Zapatero, bu kararın İspanyol halkına 1 yıl önce verdiği sözü tutma arzusunu yansıttığını da sözlerine ekledi.

Zapatero, İspanya'nın Irak'ın istikrarı, demokratikleşmesi, toprak bütünlüğü ve yeniden inşasına desteğinin süreceğini, bu alandaki uluslararası çabalara katkı sağlanacağını kaydetti.

14 Mart'ta düzenlenen seçimleri kazanan Zapatero'nun yeni Sosyalist hükümeti, bugün yemin ederek göreve başlamıştı. Zapatero, yemin töreninde ''Eğer BM Irak'ta kontrolü ele alan bir karar almazsa İspanyol askerleri 30 Haziran'da Irak'tan ayrılacak'' sözünü yinelemişti.

MORATİNOS: 15 GÜN İÇİNDE ÇEKİLME NİYETİNDEYİZ
   
İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'un, Irak'taki askerlerini 15 gün içinde çekme niyetinde olduklarını söylediği belirtildi.

Mısır haber ajansı MENA, Moratinos ile Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir'in bir telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Haberde, Moratinos'un Mahir'e, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun Irak'tan İspanyol askerlerini çekeceklerini açıklayacağını ve bunun 15 gün içinde olacağını söylediği kaydedildi.

Bu arada, İspanya haber ajansı EFE ise askerlerin geri çekilme işleminin bir ayı aşacağını duyurdu.

EFE'nin, İspanyol genelkurmay kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Irak'ın Divaniye ve Necef kentlerinde bulunan 1300 askerin geri çekilmelerinin bir aydan önce mümkün olmadığı belirtildi.

KARARA TEPKİLER

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun İspanyol askerlerinin Irak'tan geri çekileceği açıklamasına, ana muhalefetteki Halkçı Parti (PP) dışında parlamentodaki tüm partiler destek verdi.

Tek başına hükümet kuran Sosyalist İşçi Partisi'ne (PSOE) dışarıdan destek veren Birleşik Sol (IU), Kanarya Koalisyonu (CC), Galiçya Milliyetçi Bloku (BNG), Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ile kabine güven oylamasında çekimser oy kullanan diğer partilerden yapılan açıklamalarda ''memnuniyet verici bir karar'' denildi.

İktidarda iken İspanya'nın Irak savaşına girme kararını alan PP, Sosyalist hükümetin kararını eleştirirken, ''Uluslararası terörizm, bukararı kutlayacak'' değerlendirmesinde bulundu.

PP'nin lideri Mariano Rajoy, ''Irak'tan askerlerin çekilmesi terörizm karşısında İspanya'yı güçsüz yapıp, çok daha fazla yaralıyor'' dedi. Zapatero'nun kararıyla İspanya'nın ''güvensiz'' bir ülke haline geldiğini savunan Rajoy, Iraklıların kaderlerine terk edildiklerini ileri sürdü.

Öte yandan, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, İspanya'nın Irak'tan askerlerini çekme kararını beklediklerini söyledi.

Zapatero'nun İspanyol askerlerinin en kısa zamanda Irak'tan geri çekileceğini açıklamasından sonra ABC televizyonuna demeç veren Rice, bu kararın Irak'taki koalisyon güçlerine etki etmeyeceğini savundu. Rice, Washington'un İspanya'nın bu kararı almasını önceden beklediğini kaydetti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle