GeriDünya İspanya’da Savunma Bakanı'ndan askere demokrasi dersi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya’da Savunma Bakanı'ndan askere demokrasi dersi

İspanya'da Katalunya özerk yönetiminin aşırı özerklik taleplerini eleştirirken, "Gerekirse İspanya’nın bütünlüğü için kışlamızdan çıkarız" diyen Kara Kuvvetleri Komutanı General Jose Mena Aguado’nun görevden alınmasıyla başlayan gelişmeler gündemdeki yerini koruyor.

’Darbe imasında bulunan’ Kara Kuvvetleri Komutanı’ndan sonra, Brüksel’deki NATO karargahında görevli bir albayın da İspanyol gazetesine gönderdiği bir mektupta, Mena’yı ’sözlerinin arkasında durmamakla’ eleştirmesi hükümeti harekete geçirdi.

İspanya Savunma Bakanı Jose Bono, orduda başgösteren bu huzursuzluğu bastırmak için askerlere adeta demokrasi dersi veren açıklamalarda bulundu. Bono, ordunun görevinin anayasada açıkça belirtildiğini kaydederek, "Her kim olursa olsun bu çerçevenin dışına çıkarsa suç işlemiş olur ve cezalandırılır" sözleriyle askerlere adeta gözdağı verdi.

’ASKER SİYASİ GÖRÜŞÜNÜ TOPLUM ÖNÜNDE İFADE EDEMEZ’

Bono şunları söyledi:

"İspanyol ordusunun görevi Ortaçağ krallıklarına hizmet etmek değil, sandıktan çıkan hükümete itaat etmektir. Ordu mensubu bir kişi hangi rütbede olursa olsun anayasal çerçeve dışına çıktığı taktirde suç işlemiş olur ve cezalandırılır. Askerin siyasi görüşü olabilir, ancak askerlerin siyasi görüşlerini toplum önünde ifade etmeleri yasaktır.

Ordunun hizmet görevi Anayasa’da açıkça belirtilmiştir. Her İspanyol vatandaşının olduğu gibi, askerin de bu Anayasa’ya uyma zorunluluğu vardır. Hiç kimsenin Anayasa önünde ayrıcalığı yoktur."

GENELKURMAY BAŞKANI: SİVİLLERDEN ÖNCE BİZ CEZALANDIRIRIZ

Bu arada İspanya Genelkurmay Başkanı Jose Antonio Garcia Gonzalez de yaptığı açıklamada, hükümetin kararlarını sonuna kadar desteklediklerini söyledi. Gonzalez, Bono’ya, orduda anayasanın dışına kim çıkarsa çıksın bu kişilerin sivil yönetimden önce ordu içinde cezalandırılacağı yönünde güvence verdi.

Genelkurmay Başkanı ayrıca, ’ordu içinde disiplinsizlik’ olarak adlandırılan bu tür açıklamaların düzeltme merciinin Savunma Bakanlığı olmadığının altını çizerek, bu tür disiplinsizlik olaylarının ordu içinde cezalandırılacağını vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle