GeriDünya İspanya’da dil savaşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya’da dil savaşı

İspanya’da dil savaşı
refid:8857991 ilişkili resim dosyası

Katalan, Bask ve Galiçya dillerinin de resmi dil kabul edildiği İspanya’da bölgesel milliyetçilik nedeniyle İspanyolca’nın engellendiği ileri sürülüyor. Dil özgürlüğünü savunan gruplar, bu bölgelerdeki okullarda çocukların İspanyolca öğrenmekten alıkonulduğunu söylüyor. Onlara göre Franco döneminde yerel dillere yapılan baskı şimdi İspanyolca’ya yönelik hüküm sürüyor.

KATALANCA, Baskça ve Galiçyacanın da bölgesel resmi dil olarak kabul edildiği İspanya’da lisan savaşı başladı. İspanyolca konuşan halk, Katalonya, Bask eyaleti ve Galiçya’da bölgesel milliyetçilik yapanların yerel dilleri siyasi bir silah olarak kullandıklarını ve bu bölgelerde anadillerini kullanma haklarının gaspedildiğini öne sürüyor.

Katalanlar, Basklar ve Galiçyalılar ise, tam aksine, İspanyolca’nın etkisinin giderek arttığını ve kendi dillerini yok olmaktan kurtarmaya çalıştıklarını iddia ediyorlar. İspanyol diktatör Franco’nun 1975’teki ölümünün ardından başlayan "dilsel normalleşme" süreci çerçevesinde, ülke dahilindeki özerk bölgelere, 1939’dan beri baskı altında tutulan anadillerini konuşma hakkı verilmişti. Bu dillerin 30 yılı aşkın bir süredir milyonlarca dolar harcanarak devlet ve anayasa desteğiyle diriltilmeye çalışılmasının ardından, bu kez İspanyolca konuşanlar "Anadilimiz intikam almak isteyen azınlık dillerinin baskısı altında" diye şikayete başladı. Katalan, Bask ve Galiçya bölgelerindeki okullarda öğrencilere sadece yerel dillerin öğretildiği, çocukların İspanyolca’yı iyi öğrenemediği bildiriliyor.

ÇOCUKLARA ÖĞRETİLMİYOR

İspanyolca okullar bölgesel hükümetten destek almadıkları için zor durumdalar. Bu duruma karşı çıkan insan hakkı savunucuları ise ölüm tehditleri alıyor. Bask bölgesinde üç şekilde eğitim veriliyor: İspanyolca, Bask dilinde ve her iki dilde birden. Ancak ilkokullarda sadece İspanyol dilinde eğitim velilerin yüzde 5’i tarafından tercih edildiği için Bask yönetimi talep olmadığı gerekçesiyle bu alandaki müfredata son verdi. Dil Özgürlüğü Platformu’ndan Susana Marques ise sadece İspanyolca eğitim verilen okullara, Bask dilini öne çıkarmak için yeterli fon sağlanmadığını, bu okulların getto haline geldiğini söylüyor.

Dünyanın üçüncü dili

İspanyolca: 332 milyon
Dünyada Çince ve İngilizce’nin ardından en yaygın üçüncü dil olan İspanyolca’yı (Kastilya dili) İspanya, ABD ve Latin Amerika’da konuşanların sayısı 332 milyon.

Katalanca: 9.1 milyon Katalonya’da, Fransa’nın güneyinde, Sardunya ve Balear adalarında Katalanca’yı 9.1 milyon kişi konuşuyor.

Galiçya ve Bask dili Galiçya dilini 3-4 milyon kişi konuşuyor. Bask bölgesi ile Fransa’nın güneybatısında Bask dilini kullananların sayısı 1 milyon.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle