GeriDünya İspanya’da devrim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İspanya’da devrim

İspanya’da devrim

İspanya’da ordu ile hükümet arasında gerginliğe yol açan "Katalonya’ya daha fazla özerklik tanınması" tartışması hükümetin istediği şekilde sonuçlanıyor. Sosyalist Zapatero Hükümeti, Katalanların bir ulus olarak tanınması ve bölge hükümetine daha fazla yetki verilmesi konusunda bölgenin en büyük siyasi partisiyle anlaşmaya vardı.

İSPANYA’da iktidarda bulunan Jose Luis Rodriguez Zapatero liderliğindeki Sosyalist hükümet, sağ muhalefet ve ordudan gelen tepkilere rağmen, ülkenin zengin ve güçlü bölgelerinden Katalonya’ya daha fazla özerklik tanınması yolunda büyük bir adım attı. Hükümetin dün yaptığı açıklamaya göre, İspanya’nın 17 bölgesinden biri olan Katalonya’ya daha fazla özyönetim yetkisi tanınmasını içeren statü değişikliği konusunda kabine içinde anlaşmaya varıldı.

Zapatero’nun azınlık hükümetinin, parlamentodaki Katalan milliyetçilerin desteğiyle statü değişikliğini meclisten geçirmesi bekleniyor. Mecliste sadece ana muhalefette bulunan Halkçı Parti, statü değişikliğine karşı çıkıyor.

Katalonya’ya daha fazla özerklik tanınması yolundaki gelişme, Başbakan Zapatero’nun önceki gün, Katalonya’daki en büyük siyasi grup olan Uyum ve Birlik partisinin lideri Artur Mas ile yaptığı altı saatlik görüşmede sağlandı. Zapatero dün de Katalonya’daki diğer iki küçük siyasi grubun liderleriyle bir araya geldi.

Zapatero ile Mas arasındaki görüşmede, Katalonya’nın "siyasi bir varlık" olarak kimliği ve finans kaynakları üzerinde kontrolü konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi. Statü değişikliği nedeniyle yenilenecek sözleşmenin giriş kısmında Katalanlara "ulus" şeklinde bir atfın yer alacağı, ancak ileri bölümlerde, bunun "hukuki" değil, bölgeye has bir özellik olarak geçeceği kaydedildi.

SADECE KATALONYA OLMAMALI

Zapatero’nun Sosyalist Partisi ile Katalan Cumhuriyetçi Sol partisi ile Katalan Girişim partisi, bölgede koalisyon hükümetini oluşturuyor. Bu iki parti ulusal mecliste de Sosyalist azınlık hükümetini destekliyor. Uyum ve Birlik partisi Katalonya’da muhalefette olmasına karşın, ulusal mecliste Sosyalistlere destek veriyor.

Başbakan Zapatero, İspanya’nın daha modern bir devlet haline gelmesi için sadece Katalonya değil, diğer bölgelerin statüsünde de değişiklik zamanı geldiğini söyledi.

Katalonya’ya daha fazla özerklik tartışması ordunun tavrı nedeniyle büyük gerginliğe yol açtı. Katalonya’ya daha fazla yetki verilmemesi için ordunun müdahalede bulunabileceğini ima eden Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Jose Mena Aguado görevden alındı.

Katalan Parlamentosu geçtiğimiz eylül ayında statü değişikliğiyle ilgili metni kabul edip Madrid’e yollamıştı. Sosyalist hükümet ile Katalan temsilciler arasındaki görüşmeler o tarihten bu yana devam ediyor.

Askere taviz yok

Hükümetin Katalonya’ya özerklik tanıma girişimi nedeniyle darbe imasında bulunan Kara Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mena geçenlerde görevden alındı.

Sağ muhalefet: İspanya parçalanır

KATALONYA’ya özerk yetkiler tanınmasına, muhalefetteki merkez sağ Halkçı Parti şiddetle karşı çıkıyor. Statü değişikliğinin anayasaya aykırı olduğunu, ülke bütünlüğünün zarar göreceğini ileri süren Halkçı Parti, "İspanyol ulusu içinde başka bir ulus kabul edilemez" diyor. Sosyalist azınlık hükümetinin, meclisteki Katalan partilerinin desteğiyle iktidarda kalmak uğruna tavizler verdiğini öne süren Halkçı Parti, başta Bask olmak üzere diğer bölgelerin de benzer taleplerde bulunması sonucu İspanya’nın parçalanacağı görüşünde.

Hem Katalan, hem İspanyoluz

BAŞKENTİ Barcelona olan zengin Katalonya, İspanya’nın demokrasiye dönmesinden sonra 1979 yılında imzalanan sözleşmeyle ülkenin 17 bölgesinden biri oldu. Katalan Parlamentosu geçen eylül ayında özerk statüsünü yeni yetkilerle donatmak üzere bir karar aldı. Bu karara göre Katalanlar İspanya içinde ayrı bir ulus olmayı, mali ve adli yetkilerinin artırılmasını ve bölge yetkililerine Katalanca konuşma zorunluluğu getirilmesini istiyor. Katalan partileri, taleplerinin "ayrılıkçılık" anlamına gelmediğini söylüyor. Yapılan anketlere göre de, 44 milyonluk İspanya nüfusunun 7 milyonunu oluşturan Katalanların büyük çoğunluğunun kendisini "hem Katalarn, hem İspanyol" hissettiğini ortaya koyuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle