GeriDünya İsmail Cem'den Bosna'ya iki mesaj
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsmail Cem'den Bosna'ya iki mesaj

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, iki günlük ziyareti sırasında Bosnalı yetkililere biri ekonomik diğeri siyasi olmak üzere iki mesaj verdi. Bosnalı yetkililerin Cem'den istekleri ise Türkiye'nin bu ülkeye yönelik yatırımlarını arttırması ve Sırplar'la da ilişki kurması oldu.

Saraybosna'da Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç başta olmak üzere Hırvat, Sırp ve Müslüman devlet yöneticileri ile görüşen Cem'in mesajları şöyle:

SİYASİ MESAJ:

Dayton Anlaşması'yla oluşturulan etnik yapının korunması gerektiğini vurgulayan Cem, Bosnalılara, Dayton Barış Anlaşması'ndan başka alternatifleri olmadığını söyledi. Sırp-Hırvat ve Boşnaklar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı Konseyi ve Bakanlar Kurulu'nun toplanamadığına dikkat çeken Cem, ‘Aranızdaki sorunları bir an önce halledip toplantılarınızı düzenli olarak yapın. Böylece kendi kararlarınızı kendiniz verirsiniz’ mesajı verdi.

EKONOMİK MESAJ:

Cem, Bosnalı yetkililere, Türkiye'nin yeni yardımlar yapmaya hazır olduğunu vurguladı. Ancak, bu yeni kredilerin açılabilmesi için öncelikle Bosna tarafının Türkiye'nin daha önce açmış olduğu 60 milyon dolarlık Eximbank'ın kredisi için uygulunabilir projeler sunması gerekiyor. Bu projeler sunulamadığı için Bosna'ya kredi sağlanamıyor.

Cem, Bosna Devleti'nin Sırp yöneticileri Saraybosna'ya gelmediği için sadece bir tek Sırp üst düzey yetkiliyle görüşebildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Dragan Bozaniç, Türkiye'den bu cumhuriyete de yatırımlarda bulunması gerektiğini söyledi. Bu arada Türkiye'nin Bosna Büyükelçisi Mehmet Görkay'ın da önümüzdeki haftalarda, Türkiye adına Bosna'daki Sırp Cumhuriyeti ile ilk kez resmen ilişkiye geçeceği öğrenildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle