GeriDünya 'İslamofaşist' tartışmasına Bush da katıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'İslamofaşist' tartışmasına Bush da katıldı

Washington Times gazetesinin Türkiye için ortaya attığı "İslamofaşist" tartışmasına ABD Başkanı George Bush da katıldı.

Bush, Amerika’nın "İslamofaşist tehdit altında olduğunu" savundu. Bush’un konuşmasında "Radikal İslamcılar" terimi kullanması da dikkat çekti.

ABD'de yayımlanan Washington Times gazetesinde, Türkiye’nin dönüşmeye başladığı iddia edilen "İslamofaşizm" tartışmasına ABD Başkanı George Bush da katıldı. Washington Times gazetesinin başyazısına göre, Bush, "Amerika Birleşik Devletleri’nin İslamofaşizm tehdidi altında olduğunu" savundu.

  

Başyazıya göre Bush konuşmasında, "İran ve Irak gibi terörü destekleyen ülkeleri de uyardı ve Washington’un terör saldırısına katılanlarla onları destekleyenler arasında bir fark görmediğini ve hepsini cinayetten sorumlu tuttuğunu" belirtti.

  

Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmesi konusunda son dönemde kamuoyunda yükselen seslere de dikkat çeken Bush, "Soru çok basit, Amerika ya da diğer özgür ülkeler Zarkavi ve Bin Ladin’in Irak’ı kontrol altında tutmasıyla daha az mı, yoksa daha çok güvende mi olacak?" diye konuştu.

  

“İSLAMİ TERÖR AĞI ÇOK FARKLI ÇALIŞIYOR”

 

Konuşmasında "Radikal İslamcılar" terimini kullandığını aktaran Washington Times, "Başkan Bush’un da belirttiği gibi bugünün İslami terör ağı çok farklı biçimlerde çalışıyor. Bazıları El Kaide’nin terörist organizasyonun bir parçası, diğerleri ise Filipinler ve Keşmir’deki gibi El Kaide ile yakından ilişkili örgütlerin parçaları" diye yazdı.

  

Yazıda, "ancak hepsinin Ortadoğu’daki Amerikan ve Batı akımlarını yok etmek istediği" ifade edildi.

  

ABD Başkanı Bush, "Çeyrek yüzyıldan beri aynı hedefe ulaşmak için çabalıyorlar. Bize saldırıyor ve kaçmamızı bekliyorlar. Irak’ta 1983’ta Beyrut’ta ya da 1993’te Mogadişu’da yaptıklarını bir kez daha geniş bir coğrafyada gerçekleştirmek istiyorlar" dedi.

  

Washington Times’ın başyazısında, "11 Eylül Amerikalıları eşi görülmemiş bir şekilde korkuturken Sayın Bush bunun dünya genelindeki İslamofaşistler tarafından yürütülen terörist saldırıların bir parçası olduğunu belirtti" ifadeleri yer aldı.

  

Yazıda, Türkiye, İspanya, İsrail, Rusya, Endonezya, Suudi Arabistan, Irak ve Fas’ta geride kalan 4 yıl boyunca bunun izlerinin görüldüğü belirtildi.

  

Bush ayrıca, "Arap medyasının Amerika’nın sözde ’İslam ile Savaşı’nı işaret ederek ABD’nin Afganistan, Bosna, Somali, Kosova ve Irak’ta Müslümanları koruma çabalarını göz ardı ediyorlar" diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle