Dünya İslami kurallar anlaşmayı geciktirdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İslami kurallar anlaşmayı geciktirdi

Afganistan`a uluslararası gücün konuşlandırılmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanmasının, yabancı birliklerin İslam kurallarına uyması konusu nedeniyle geciktiği bildirildi.

Afganistan`daki geçici yönetimin İçişleri Bakanlığı`ndan Muhammed Curhat adlı yetkili, özellikle alkollü içeceklerin tüketimi ve cinsel ilişki konularının, anlaşmanın imzalanmasını geciktirdiğini açıkladı.

Müslüman bir ülke olduklarını hatırlatan Curhat, "Örneğin alkol tüketimi ve cinsel ilişki, bu birliklerin geldiği ülkelerdeki ortak şeyler. Afgan yasalarına uymaları gerekiyor" dedi.  Curhat, anlaşmanın bu gece İngiliz General John McColl ve Afgan yönetiminin İçişleri Bakanı Yunus Kanuni tarafından imzalanmasının beklendiğini kaydetti.

YENİ İNGİLİZ BİRLİKLERİ KABİL`DE
   
Afganistan`da uluslararası barış gücü anlaşmasına varılmasının ardından, yeni İngiliz birlikleri başkent Kabil`e vardı.  Yetkililer, güvenliği sağlayan ve başkentte devriye gezen birliklere takviye olarak 70 İngiliz askeri taşıyan konvoyun Kabil`e girdiğini belirtti.   

Öte yandan Afganistan`ın güney kesimlerindeki Amerikalı denizciler, havaalanı üssünü 101. hava tümenine teslim etmeye hazırlanıyor. Askerler, Amerikan ordusu ve istihbarat yetkilileri tarafından şüpheli 139 Taliban ve El Kaide üyesinin sorgulandığı kamp yerinde operasyonlar düzenleyecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle