GeriDünya İslami Cihad: İntihar saldırıları sürecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İslami Cihad: İntihar saldırıları sürecek

Aşırı dinci İslami Cihad örgütünün Lübnan temsilcisi Ebu İmad El Rifai, örgütün İsrail’e karşı intihar saldırılarını durdurmayı düşünmediğini söyledi. Öte yandan aşırı dinci Hamas örgütü liderlerinden Abdülaziz El Rantissi’nin, Filistin polisi tarafından tutuklanmaması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirildi.

Rifai, Beyrut’ta yaptığı açıklamada, Hamas’ın intiharsaldırılarını durdurduğunu açıklamasının ardından İslami Cihad’ın da aynı yönde karar alacağına yönelik bir diğer örgüt temsilcisinin açıklamasını yalanladı.

Rifai, ‘‘Tutumumuzda değişiklik yok. Dünkü tutumumuzu sürdürüyoruz’’ dedi. Rifai, dünkü açıklamasında da İslami Cihad’ın saldırıları sürdüreceğini söylemişti.

Örgütün Gazze’deki üst düzey yetkilisi Nafız Azzam ise bugün yaptığı açıklamada, intihar saldırılarını durdurmayı düşündüklerini, konuyla ilgili nihai kararın yurt dışındaki liderler tarafından verileceğini söylemişti.

HAMAS LİDERİ KONUSUNDA UZLAŞMA

Filistinli siyasi bir kaynak, aşırı dinci Hamas örgütü liderlerinden Abdülaziz El Rantissi’nin, Filistin polisi tarafından tutuklanmaması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi.

Filistin Özerk Yönetimi milletvekillerinden Kemal Şurafi, Filistinlideri Yaser Arafat’ın El Fetih grubunun öncülüğündeki gruplarla Hamas arasında dün geç saatlerde, Rantissi’nin evden dışarı çıkmaması ve medyaya açıklama yapmaması konusunda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Şurafi, ‘‘Filistinli gruplar bütün tarafları memnun edecek uygun ve başarılı bir anlaşma sağladı’’ dedi.

Filistin polisinin El Rantissi’yi önceki gün gözaltına almaya çalışması üzerine, Hamas militanları ile güvenlik güçleri arasında silahlı çatışma çıkmıştı.

Filistin yönetimi, İsrail’e karşı düzenlenen intihar saldırılarının ardından ABD’nin baskısıyla başladığı militanları tutuklama operasyonları çerçevesinde, Rantissi’yi de sorgulamak amacıyla gözaltına almak istemişti.  

İsrailli bir yetkili de dün yaptığı açıklamada, Arafat’ın saldırılara karışan militanları tutuklamasını istediklerini, Rantissi gibi siyasi unsurların tutuklanmasının şart olmadığını söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle