Dünya Haberleri

DÜNYA

  İslam Konferansı Teşkilatı minare yasağını kınadı

  A.A.
  04.12.2009 - 16:31 | Son Güncelleme:

  İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) üyesi ülkelerin Cenevre'daki büyükelçiler grubu, İsviçre'de referandum yoluyla kabul edilen minare yasağı kararını şiddetle kınadı.

  İKT Cenevre Büyükelçiler Grubu, hükümetlerinin talimatı ile İsviçre hükümetine gönderdikleri ortak mektupta, "kararın İslami bir sembole açık saldırı olduğu ve bu saldırının sadece nefretin ve özellikle İsviçre'de yaşayanlar olmak üzere genel olarak Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlüğün artmasına yarayacağı" görüşü dile getirildi.

  İsviçre'de yaşayan Müslümanların barışçıl ve yasalara saygılı vatandaşlar olduğuna dikkat çeken Grup, "dolayısıyla yasağın bu topluluğa yönelik hoşgörüsüzlüğü artıracak ayrımcı bir karar olduğu" belirtildi.

  Yasağın İsviçre'nin ifade, vicdan ve din özgürlüğüyle ilgili uluslararası insan hakları yükümlülükleriyle keskin bir aykırılık içinde olduğu kaydedilen mektupta, bu eğilimin başka alanlara da yayılma tehlikesi olduğuna işaret edildi ve İsveç Halk Partisi'nin türbanı yasaklamayı hedef alan başka referandumlar planladığı yönündeki haberler hatırlatıldı.

  İsviçre hükümetinin yasağa karşı olduğunu kaydeden Grup, yasak kararının uygun parlamenter ve adli önlemlerle değiştirilmesi için hükümetin elinden geleni yapacağı umudunu dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı