Dünya Haberleri

DÜNYA

  İslam dünyasıyla buzlar eriyor

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye,10 Aralık 1997'de Tahran'da yapılan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesinde karşı karşıya geldiği İslam dünyası ile Doha'da buzları eritme sürecine girdi. Tahran'da alınan ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in gezisini bir gün kısa kesmesine neden olan, Türkiye'nin İsrail'le askeri ilişkilerini ve Irak'a yaptığı sınır ötesi harekatları eleştiren kararlar, Doha'daki İKÖ Bakanlar Konseyi'nde tekrarlanmadı.

  Doha'daki bir diğer kazanım ise, Türkiye'nin Ortadoğu'daki sorunlu komşularının tümüyle ayrı ayrı diyalog başlatması oldu.

  SURİYE Suriye ve Türkiye Dışişleri Bakanları üç yıl aradan sonra ilk kez Doha'da görüştü. Cem'in Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara ile görüşmesi sonucunda, Suriye Doha toplantısı gündemine soktuğu, Türkiye'yi İsrail'le askeri ilişkileri konusunda eleştiren karar tasarısını geri çekti. İki Bakan, diyaloğun sürdürülmesi konusunda da karar aldılar.

  İRAN Cem'in Doha'da İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi'yle görüşmesi de, Türkiye-İran görüşmelerinde yeni bir dönemi başlattı. Harrazi, Refahyol döneminden beri askıda bulunan Türkiye-İran ortak güvenlik mekanizmalarının yeniden çalıştırılmasını istedi. Harrazi ayrıca, Irak'ın yeniden uluslararası camiaya katılmasını sağlamayı amaçlayan ve Türkiye tarafından ortaya atılan ‘‘Komşuluk Forumu’’ projesine de açık destek verdi.

  IRAK Cem Doha'da son olarak, Irak Dışişleri Bakanı Muhammed Said El Sahaf ile görüştü. El Sahaf, Komşuluk Forumu’ projesini ‘çok olumlu bulduklarını’ söyledi. Görüşmede, Türkiye-Irak ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi için de yeni adımlar atılması da kararlaştırıldı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı