GeriDünya İskoçya referandum tasarını kabul etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İskoçya referandum tasarını kabul etti

İskoçya referandum tasarını kabul etti

İskoçya Bölgesel Parlamentosu, bölgesel hükümetin ikinci bağımsızlık referandumu tasarısını kabul etti.

İSKOÇYA Bölgesel Parlamentosunda geçen hafta başlayan ancak çarşamba günü Londra’daki terör saldırısı nedeniyle askıya alınan bağımsızlık referandumu oturumu, yeniden yapıldı. Oturumun sonunda yapılan oylamada bölgesel hükümetin hazırladığı ikinci bağımsızlık referandumu tasarısı 59’a karşı 69 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Kabul edilen tasarı, bölgesel hükümetin merkezi hükümetten bağımsızlık referandumu için izin alma girişiminde bulunmasını öngörüyor. Referandumun yapılabilmesi için Londra’daki merkezi hükümetin izni gerekiyor.

MERKEZİ HÜKÜMET KARŞI

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, referandum için 2018 sonbaharının veya 2019 ilkbaharının uygun tarih olacağını bildirmiş ancak merkezi hükümetin başbakanı Theresa May yeni bir referanduma karşı olduğunu açıklamıştı.
Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) sürecini yarın resmen başlatmaya hazırlanan May, İskoçya’da bağımsızlık referandumu için “Şimdi zamanı değil” ifadesini kullanmıştı.
Merkezi hükümetin İskoçya’dan Sorumlu Devlet Bakanı David Mundell da herhangi bir bağımsızlık referandumu talebini reddedeceğini açıklamıştı.
Birleşik Krallık’ın referandum mekanizmasını düzenleyen yasaları İskoçya’ya kendi başına referandum yapma hakkı tanımıyor. Referandum için İskoçya ile Londra’daki merkezi hükümet arasında özel bir anlaşma imzalanması gerekiyor. 2014’te yapılan ilk bağımsızlık referandumu için 2012’de bu tür bir anlaşma imzalanmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle