GeriDünya İskocya hükümetine 'Lockerbie hükümlüsü' gensorusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İskocya hükümetine 'Lockerbie hükümlüsü' gensorusu

İskoçya hükümeti, Lockerbie faciasının tek hükümlüsü Libyalı Abdülbaset Ali Muhammed El Megrahi'yi serbest bırakma kararı yüzünden gensoru önergesiyle karşı karşıya kaldı.

Başbakan Alex Salmond, muhalefet liderlerinin zorlamasıyla, karar yüzünden gelecek hafta parlamentoda güvenoyu yapılmasını kabul etti.

Eleştirilerin başını çeken İskoç İşçi Partisi lideri Iain Gray, dün olağanüstü toplanan meclis oturumunda hükümlüyü serbest bırakma kararını savunan Adalet Bakanı Kenny MacAskill'i "son derece kusurlu" bir karar vermekle suçlayarak, kararın İskoçya'nın saygınlığına başından sonuna kadar zarar verdiğini savundu.

İskoçya Muhafazakar Parti lideri Annabel Goldie de sağlık gerekçeleriyle serbest bırakılan Megrahi'nin güvenli bir evde ya da hastanede tutulmasının, terör saldırısı hükümlüsünün ülkesinde kahramanlar gibi karşılanmasından daha çok adalete uygun bir durum olacağını söyledi.
Liberal Demokrat Parti lideri Tavish Scott ise Megrahi'yi serbest bırakmanın, 4 yıldır iktidarda olan İskoç Ulusal Partisini "tanımlayan simge" olacağını belirtti.

Scott, Salmond ve hükümetinin kararının, ülkeyi kendi içinde bölmek ve pek çok uluslararası dosttan ayırmak olduğunu ifade etti.
Muhalefet liderlerinin dünkü oturumdaki eleştirilerine karşın İşçi Partisinden birkaç isimden başbakana de destek geldi.

MacAskill dün milletvekillerine kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Megrahi'nin İskoçya'da kalmasının gereksiz yüksek maliyeti, hastaneye kaldırılmasınınsa hastanedeki diğer insanlar için hakaret olacağını savunarak, 3 ay ömrü kaldığı belirtilen Megrahi'nin tıbbi gerekçelerle serbest bırakıldığını yineledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle