GeriDünya IŞİD'in elindeki Japon rehineyle ilgili flaş açıklama
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD'in elindeki Japon rehineyle ilgili flaş açıklama

IŞİD'in elindeki Japon rehineyle ilgili flaş açıklama
refid:28017715 ilişkili resim dosyası

Terör örgütü IŞİD'in elindeki Japon gazeteci Kenji Goto'nun, örgüt tarafından daha önce kaçırılan arkadaşını bulmak amacıyla Suriye'ye gittiği bildirildi

Japon Kyodo ajansının haberine göre, gazeteci Goto, IŞİD'in rehin aldığı arkadaşı Haruna Yukava'yı bulmak için ekim sonunda Halep'e gitti.

Suriye'de Goto'ya mihmandarlık yapan ve adını açıklamayan rehber, Kyodo ajansına yaptığı açıklamada, gazetecinin Türkiye'nin sınır kenti Kilis'ten ülkeye giriş yaptığını ifade etti.

Yukava'nın kaçırıldığı tahmin edilen kuzeydeki Halep ile Rakka bölgesine kadar Goto'ya eşlik ettiğini kaydeden rehber, Goto ile bir süre sonra iletişim kuramadığını belirtti. Rehber daha sonra Japon gazeteciye Rakka bölgesinde eşlik eden başka bir rehberi aradığını anlattı.

IŞİDin elindeki Japon rehineyle ilgili flaş açıklama

Goto ve Yukava

Rehber, bölgeden edindiği bilgiye göre, Kenji'nin bir süre sonra IŞİD terör örgütü tarafından kaçırılarak Irak'ın kuzeyindeki Musul kentine götürüldüğünü kaydetti.

IŞİDin elindeki Japon rehineyle ilgili flaş açıklama

Suriyeli rehber, Gaziantep'te Kyodo ile yaptığı röportaj sırasında, kendisinin Ekim ayında çektiği ve Goto'nun görüldüğü görüntüleri gösterdi.

Japon hükümetinden bazı kaynaklar, Kenji'nin eşine geçen ay kaynağı bilinmeyen bir adresten gelen mailde, gazetecinin serbest bırakılması için 17 milyon dolar fidye istendiğini kaydetti. Gazetecinin eşine gelen ilk maillerde ise Kenji'nin hangi bölgeden kaçırıldığı bilgisine yer verilmemiş, ancak maillerin IŞİD tarafından gönderildiği tahmin edilmişti.

JAPONYA, NATO'DAN DESTEK ARAYIŞINDA
Diğer yandan Japonya Dışişleri Bakanı Fumio Kişida, rehinelerin güvenli şekilde serbest bırakılması için NATO'dan destek arayışında olduklarını kaydetti.

Japonya Kabinesi Sekreteri Yoşihide Suga da düzenlediği basın toplantısında, Japonya'nın IŞİD saldırılarıyla tehdit edilen Irak ve Suriye gibi ülkelere insani yardım dahil olmak üzere tüm desteğinin devam edeceğini belirtti.

Suga, Japonya'nın terörizmle mücadelesinin taviz vermeden süreceğinin altını çizerek, rehineler konusunda, "Uluslararası toplumla yakın bir şekilde çalışarak vatandaşlarımızın en erken şekilde salıverilmelerinin yolunu arıyoruz. Rehinelerle doğrudan bir iletişim kanalı bulmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fransa ve ABD rehineler için Japonya'ya destek vereceklerini açıkladı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise rehinelerin şartsız şekilde serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe dün IŞİD'in kaçırdığı 2 Japon vatandaşını ölümle tehdit etmesini kınamıştı.

Terör örgütü IŞİD'in, dün yayınlanan videosunda konuşan yüzü örtülü militan, 72 saat içinde 200 milyon dolar verilmemesi halinde Japon rehinelerin öldürüleceği tehdidinde bulunmuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle