Dünya Haberleri

DÜNYA

  IŞİD'den kaçıp Türkiye'ye sığınanların sayısı 130 bini aştı

  hurriyet.com.tr
  22.09.2014 - 08:56 | Son Güncelleme:

  IŞİD'in saldırılarından kaçıp Türkiye'ye sığınanların sayısı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un son yaptığı açıklamayla birlikte 130 bini aştı.

  SAYILARI İKİ GÜNDE 100 BİNİ AŞTI

  CUMA
  Başbakan Ahmet Davutoğlu, "IŞİD'in saldırılarından kaçıp sınıra dayanan kardeşlerimizin Türkiye'ye geçmesi için valilerimize talimat verdik" dediğinde günlerden cumaydı ve Türkiye'ye geçen Suriyelilerin sayısı 4 bin civarındaydı.

  CUMARTESİ
  Ertesi gün ise Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş sabah saatlerinde bu sayının 45 bine ulaştığını söyledi. Akşamüstü ise tekrar bir açıklama yaparak sayının 60 bini geçtiğini söyledi.

  PAZAR
  Dün ise akşamüstü saatlerinde ajanslara, IŞİD2den kaçıp Türkiye'ye sığınanların sayısının 80 bine yaklaştığı haberi düştü. Sadece birkaç saat sonrasında ise AFAD tarafından resmi açıklama yapıldı ve sayının 100 bini aştığı kaydedildi.

  PAZARTESİ
  Birleşmiş Milletle Mülteciler Yüksek Komiserliği AFAD tarafından yapılan açıklamayı doğrulayarak Türkiye'ye sınır olan Suriye'nin kuzeyindeki Kobani bölgesinden iki gün içinde 100 bini aşkın kişinin Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptığını açıkladı. Bu açıklamadan sadece birkaç saat sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un açıklaması geldi. Suriye'den Türkiye'ye sınırın açıldığı cuma gününden bu yana girenlerin sayısı hızlı bir şekilde 130 bine ulaşmıştı.

  Suriye'den Türkiye'ye kaçan göçmenlerin şimdiye kadar görülmemiş bir biçimde arttığını belirten Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, "Son üç buçuk yıldır iki günde 100 bin kişinin sınıra akın edip Türkiye'ye girdiğine tanık olmamıştık" dedi.

  IŞİDden kaçıp Türkiyeye sığınanların sayısı 130 bini aştı TÜRKİYE SINIRI AÇTI

  İnsani yardım görevlilerinin, cuma ile cumartesi arası 70 bin Suriyelinin Türkiye'ye geçtiğini saydıklarını belirten Batchelor, "Ama herkesin sayılıp kaydedilemedi. Yüz bini çoktan aşmış olabilir" diye konuştu. Türkiye'de bulunan mülteci sayısı 1.6 milyona yaklaştığını belirten BM yetkilisi, bu sayının nerede son bulacağını kestiremediklerini söyledi.

  Irak ve Suriye'de terör estiren IŞİD, Suriye'nin Türkiye'ye sınır kentlerinden olan Kobani çevresinde, 39'u cuma günü olmak üzere toplam 60 köyü ele geçirdi.

  Suriye'deki iç savaş başlamadan önce Kobani'nin nüfusu 100 bin civarındaydı. Çatışmalar nedeniyle Suriye içinde yaşanan göç sonucu 400 bine kadar çıkan nüfus, şimdi yeniden azalıyor. Ancak bu seferki göç Türkiye'ye yönelik.


  IŞİDden kaçıp Türkiyeye sığınanların sayısı 130 bini aştı ÖLÜM ŞEHRİ KOBANİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı