GeriDünya ‘IŞİD’le mücadeleyi derinleştirmeye varız’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘IŞİD’le mücadeleyi derinleştirmeye varız’

‘IŞİD’le mücadeleyi derinleştirmeye varız’
refid:29498003 ilişkili resim dosyası

SURİYE ve Irak’ta IŞİD güçleriyle mücadele edilmesi, Türkiye’yi uluslararası koalisyona daha etkin şekilde dahil etme amacıyla İncirlik Üssü’nün kullanımı için Türk ve Amerikan heyetleri arasında Ankara’da başlayan görüşmeler sürpriz şekilde ikinci güne sarktı.

ABD Başkanı Obama’nın IŞİD Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral John Allen başkanlığındaki ABD heyeti ile Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu başkanlığındaki Türk heyeti arasında ilk gün 8 saati aşan görüşmeler tamamlanamayınca dün taraflar yeniden Dışişleri’nde buluştu. İki günde 10 saatten fazla süren görüşmelerde iki tarafın mutabık kaldığı önemli konu IŞİD’le mücadelenin “derinleştirilmesi” oldu.

İNCİRLİK’İN KULLANILMASI İÇİN ŞARTLAR

Görüşmelerin uzaması diplomatik kulislerde Türkiye ve ABD’nin, “özellikle İncirlik Üssü’nün kullanılmasında” anlaşmayı hedefledikleri şeklinde yorumlandı. Kulislerdeki iddialara göre taraflar, üssün kullanımı, Türkiye-Suriye sınırının Cerablus-Azez hattında yoğun bir göç dalgasının oluşumuna karşı alınacak önlemler ve bu bölgenin IŞİD yerine Özgür Suriye Ordusu’nun elinde kalması için gerekirse İncirlik çıkışlı hava operasyonlarının yöntemleri konusunda bir mutabakat zaptı üzerinde (Memorandum of Understanding-MOU) çalışma yürütecekler. Toplantıda Türkiye’nin Suriye’ye tek taraflı bir müdahale düşünmediği, uluslararası koalisyonun içinde yer almaya sıcak baktığı yönünde mesajlar verdiği de öğrenildi.

GÖNÜL: İNCİRLİK GÖRÜŞÜLMEDİ

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ABD heyetiyle Ankara’da yapılan görüşmelerde bildiği kadarıyla İncirlik Üssü’nün kullanımına ilişkin konunun gündeme gelmediğini söyledi. ABD Başkanı Obama’nın IŞİD’le mücadele Özel Temsilcisi Orgeneral John Allen’in iki günlük Ankara ziyaretiyle ilgili TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gönül, “Bu ikinci seviyede bir görüşme. Burada İncirlik görüşülmez. O daha üst düzey görüşmelerin konusudur. ABD Başkanı Obama ile Cumhurbaşkanı ancak bu meseleyi görüşür. Bildiğim kadarıyla İncirlik masada yok” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle