GeriDünya ‘IŞİD’le mücadelede yeni pencereler açılabilir’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘IŞİD’le mücadelede yeni pencereler açılabilir’

‘IŞİD’le mücadelede yeni pencereler açılabilir’
refid:29562715 ilişkili resim dosyası

Nükleer anlaşmanın ardından İran’ın ekonomisinin yükselişe geçeceği, İran’ın bölgedeki elinin güçleneceğini ve dış politikada daha ılımlı bir çizgiye geleceği öngörülüyor. İranlı ve Türk uzmanlar, anlaşmanın bundan sonraki süreçte olası yansımalarını şöyle değerlendirdi:

Sadık Maleki (İranlı analist, Ortadoğu uzmanı):

“Nükleer program konusu enerjimizi çok tüketiyordu, şimdi bu konu çözüldükten sonra İran’ın ekonomisine, siyasetine, her şeyine olumlu yansımaları olacak. İran kendi ekonomisine yönelecek. Özellikle Körfez’deki Arap ülkeleriyle problemler yaşıyorduk, İran’ı tehdit olarak görüyorlardı. Şimdi madem artık ABD bizi tehdit olarak görmüyor, onlar da bu tarafa yönelecek. İran bölgede daha etkili olacak ama bunu bir fırsat olarak görmek gerekiyor. Bu anlaşma Irak’taki durumu ve DAEŞ’le (IŞİD’le) mücadeleyi de etkileyecek. İran Dışişleri Bakanı ile ABD Dışişleri Bakanı nükleer konuları nasıl görüştülerse DAEŞ konusunu da görüşebilirler. DAEŞ’le mücadelede yeni pencereler açılabilir.”

Dr. Bilgehan Alagöz (Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü):

“İran’ın önceliği sarsılan ekonomisini yeniden yapılandırmak olacak. İran’ın tekrardan petrol piyasasına etkili bir aktör olarak dönmesi ve buradan istediği şekilde gelir elde etmesi için Suudi Arabistan ile petrol arz oranları hususunda uzlaşmaya varması gerekiyor. O sebeple İran; S. Arabistan ile uzlaşmaya varmak için bölgede güvenliği tehdit eden revizyonist bir eğilim gütmek yerine ılımlı bir dış politika eğilimi sergileyecektir. Anlaşmanın en önemli eksiklerinden biri de anlaşmada İran’ın zenginleştirilmiş uranyum biriktirmeme koşulunun 10 yılla sınırlı olması. ”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle