GeriDünya IŞİD Kerkük’e saldırıya geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD Kerkük’e saldırıya geçti

IŞİD Kerkük’e saldırıya geçti
refid:28088735-spot ilişkili resim dosyası

IRAK ordusu ile Peşmerge güçlerinin Musul’u kurtarmaya yönelik kapsamlı operasyon hazırlığı sürerken Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) petrol kenti Kerkük’ü hedef aldı.

Yerel kaynakların Hürriyet’e verdiği bilgilere göre uluslararası koalisyonun hava operasyonlarına fırsat vermeyecek şekilde yoğunlaşan sisi fırsat bilen IŞİD petrol tesislerinin bulunduğu bölgedeki dört köye saldırmakla kalmayıp şehir merkezine sızdı. Önceki geceden itibaren saldırıya uğrayan yerler Kerkük’ün 12-14 km batısındaki Kuzey Petrol Tesisleri’nin hemen doğusunda üst üste dizili Arap köyleri Tel el Verid, Mektep Halid ve Meryem Beg ile Türkmen köyü Molla Abdullah’tı. Takviye güçlerin gelmesiyle Peşmerge bu köylerden Tel el Verid ile Mektep Halid’i geri alırken Meryembeg ve Molla Abdullah’ta çatışmalar devam ediyor. IŞİD’in daha önce ele geçirdiği Arap köyü Habbaze’de de çatışmalar yaşanıyor.

Peşmerge komutanı öldü

Köylere saldırının yanı sıra IŞİD dün sabah saatlerinde kentin merkezine de sızmayı başardı. Bomba yüklü araç ve intihar bombacılarıyla polis merkezi ile parti binalarının bulunduğu bölgeye saldıran IŞİD, boş olan Kasr Kerkük Oteli’ne mevzilenmeye çalıştı. Kuşatma altına alınan otel IŞİD üyelerinden temizlendi. Saldırı ve çatışmalarda halkın televizyon ekranlarından tanıdığı Peşmerge’nin bölge komutanı Tuğgeneral Şerko Fatih Şıwani, polis güçlerinin Türkmen asıllı komutanı Binbaşı Saddam Abdulhalik ve 7 peşmerge askeri öldü, 56 kişi yaralandı. Hürriyet’e konuşan bir yerel gazeteci, 20’nin üzerinde IŞİD üyesinin öldürüldüğünü ve cesetlerinin sokaklarda dolaştırıldığını anlattı. Bu saldırılara paralel olarak IŞİD, Giwer ve Hazır’daki Peşmerge noktalarına da yüklendi.

Anlaşmadan bir gün sonra

IŞİD’in Kerkük’ün güneyinden de saldırma ihtimaline karşı Tuz Hurmatu’daki Şii Bedir Tugayları’na bağlı 500 milis gücü bölgeye konuşlandırıldı. IŞİD saldırılarına karşı önceki gün Türkmen, Kürt ve Arap aşiret liderleri Kardeşlik Anlaşması imzalamıştı. Kürt, Türkmen ve Arapların birlikte yaşadığı Kerkük, Kürt Bölgesel Yönetimi ve merkezi Irak hükümeti arasında ihtilaflı bir kent. Irak Anayasası’na göre nüfus sayımının ardından düzenlenecek referandumla kentin statüsü belirlenecekti. Ancak yüksek çatışma riski nedeniyle bu plan ertelendi. Haziran 2014’te IŞİD, Musul’u ele geçirince Kerkük’ten de çekilen Irak ordusunun karargâhlarına Peşmerge yerleşmişti.


7 km yaklaştılar

IRAK Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşad Salihi, Türkmenler açısından büyük önem taşıyan Kerkük’ün IŞİD militanlarınca çevrelendiğini belirterek, “IŞİD, Kerkük’e 7 kilometre yaklaştı” dedi. Telefonla ulaştığımız Salihi, IŞİD’in cephelerde Peşmerge kontrol noktalarına ve Türkmen akıncılarına saldırdığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Kerkük’te Türkmenlerin yoğun yaşadığı köylerden birisi olan Türkalan köyü, IŞİD’in hedefi oldu. Çatışmalar sonucu IŞİD köyden uzaklaştırıldı. Ciddi tedirginlik var. ABD’nin hava operasyonları sonucu IŞİD’in saldırıları azalsa da çatışmalar devam ediyor. Türkmen akıncıları elleri tetikte bekliyor. Peşmerge ile koordineli olarak karşı koymaya çalışıyoruz. Irak ordusundan yardım bekliyoruz.” Uğur ERGAN / ANKARA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle