Dünya Haberleri

DÜNYA

  IŞİD, Japon rehineler için 200 milyon dolar istedi

  hurriyet.com.tr
  21.01.2015 - 01:26 | Son Güncelleme:

  IŞİD, elindeki rehineler için ilk kez, yayımladığı video aracılığıyla fidye istedi. Terör örgütü, 72 saat içinde 200 milyon dolar ödenmezse iki Japon rehinenin öldürüleceğini duyurdu.

  Örgütün yayınladığı videoda, "Cihatçı John" olarak bilinen ve İngilizce konuşan IŞİD militanı, "Hükümetinizin akıllıca bir karar verip 200 milyon dolar ödeyerek, vatandaşlarınızı kurtarmasını sağlayacak baskıyı yapmak için 72 saatiniz var" diyor.

  İki Japon rehinenin arasındaki IŞİD militanının konuşurken elindeki bıçağı zaman zaman kameraya doğrulttuğu görülüyor.

  IŞİD, Japon rehineler için 200 milyon dolar istedi
  Rehinelerden Haruna Yukawa (42)

  IŞİD, Japon rehineler için 200 milyon dolar istedi
  Diğer rehine Kenji Goto (67)

  "Cihatçı John", "Japonya Başbakanı: İslam Devleti'nden 8 bin 500 kilometre uzakta olmana rağmen bu haçlı seferinde yer almaya gönüllü oldun. Kadınlarımızın ve çocuklarımızın öldürülmesi için, Müslümanların evlerinin yıkılması için 100 milyon doları gururla verdin" ifadesini kullanıyor.

  Video, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin yanında 100'den fazla hükümet yetkilisiyle birlikte başladığı altı günlük Ortadoğu turu sırasında ortaya çıktı.

  JAPON HÜKÜMETİNDEN YANIT

  Kudüs temasları sırasında olayla ilgili konuşan Abe, iki Japon vatandaşının kaçırılmasının 'affedilemez' bir olay olduğunu söyledi ve rehinelerin derhal serbest bırakılmaları gerektiğini belirtti.

  IŞİD'in tehdidine cevap veren Japon hükümet sözcüsü Yoşihide Suga da "teröre teslim olmayacaklarını" belirtmişti.

  Suga, "Ülkemizin duruşu değişmedi: Teslim olmaksızın terörle mücadeleye katkıda bulunmak" demişti.

  Özel bir askeri şirket işlettiği belirtilen Yukawa, Ağustos ayında Suriye'de kaçırılmıştı. Goto ise geçen yıl Suriye'ye giden bir freelance gazeteci.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı