Dünya Haberleri

DÜNYA

  IŞİD James Foley'in cesedini 1 milyon dolara satışa çıkardı

  hurriyet.com.tr
  12.12.2014 - 01:10 | Son Güncelleme:

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) kafasını keserek infaz ettiği ilk Batılı rehine olan ABD'li gazeteci James Foley'in cesedini 1 milyon dolara satmak istiyor.

  Amerikan internet sitesi BuzzFeed'in Mike Giglio imzasıyla Antakya mahreçli haberinde tüyler ürperten bir iddia ortaya atıldı. IŞİD'le bağlantılı üç kaynağa dayandırılarak verilen habere göre IŞİD, geçtiğimiz ağustos ayında başını keserek infaz ettiği ABD'li gazeteci James Foley'in cesedini satmak istiyor.

  Habere göre ilk infaz ettikleri Batılı rehine olan Foley'in cansız bedeni için 1 milyon dolar isteyen militanlar, olası "alıcıya" cesedin gerçekten Foley'e ait olduğunu kanıtlamak için DNA örneği verebileceklerini, üstelik bunu da Türkiye sınırından teslim edebileceklerini söylüyor.

  Haberde yer alan iddialar henüz doğrulanmış değil. Ancak doğrulanırsa, IŞİD'in ne kadar acımasız ve soğukkanlı bir örgüt olduğu bir kez daha vurgulanmış olacak.

  BuzzFeed'in haberine göre IŞİD şimdiye kadar 23 Batılı ülke vatandaşını Suriye'de rehin aldı. Bu rehinelerden 15'i serbest bırakıldı; ABD'li ve İngiliz rehineler ise örgütün elinde kaldı. Serbest bırakılan rehineler için vatandaşı oldukları ülkelerin milyonlarca dolar fidye ödediği iddia ediliyor. ABD ve İngiltere ise IŞİD ile rehine pazarlığı yapmayı veya ailelerin fidye ödemesini kabul etmiyor.

  Konuyla ilgili Foley'in ailesinden herhangi bir yorum gelmiş değil. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise konunun araştırıldığını söyledi. ABD'li üst düzey bir diplomat ise bunun "iğrenç" bir şey olduğunu söylemekle yetindi.

  Etiketler: abd , rehine , IŞİD , JAMES FOLEY
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı