GeriDünya IŞİD, İskoçyalı rehinenin de başını kesti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD, İskoçyalı rehinenin de başını kesti

IŞİD, İskoçyalı rehinenin de başını kesti
refid:27200154 ilişkili resim dosyası

Irak ve Suriye’de etkin olan terör örgütü IŞİD, elindeki üçüncü Batılı rehinenin de başını keserek öldürdüğünü açıkladı ve infaz videosunu internette paylaştı. İngiltere Başbakanı David Cameron, "Bunu İslam adın yaptıklarını söylüyorlar. Bu saçmalık. İslam barış dinidir. Bunlar Müslüman değil. Bunlar canavar" yorumunda bulundu.

Daha önce ABD'li gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff’u aynı şekilde öldüren IŞİD, bu defa İskoç yardım görevlisi David Cawthorne Haines’i kurban seçti.

44 yaşındaki Haines’in infazını gerçekleştiren yüzü maskeli IŞİD üyesi, “Bu Britanyalı adam, İngiltere Başbakanı David Cameron’ın peşmergeleri İslam Devleti’ne karşı silahlandırmak için verdiği sözün bedelini ödemek zorunda” dedi.

Geçtiğimiz yıl Suriye’de kaçırılan Haines, Fransız yardım kuruluşu ACTED için çalışıyordu. Haines'in ailesi dün bir açıklama yaparak, "David'i rehin tutanların bizimle irtibata geçmesini istiyoruz" çağrısında bulunmuştu.

"İNFAZIMIN SORUMLUSU CAMERON"
Yayımlanan videoda Haines kameraya bakarak, şunları söylüyor:

"Benim adım David Cawthorne Haines. İnfazımın sorumlusunun David Cameron olduğunu açıklamak istiyorum. ABD ile birlikte IŞİD'e karşı bir koalisyonda gönüllü olarak yer aldın, tıpkı selefin Tony Blair gibi. İngiliz Başbakanlarının Amerikalılara 'hayır' diyememe eğilimini sen de gösterdin. Parlamentomuzun bencilce kararlarının bedelini ne yazık ki İngiliz halkı ödeyecek."

İnfazı gerçekleştirdiği iddia edilen kişinin ise İngiliz aksanıyla konuşarak, "Cameron, peşmergeleri silahlandırma sözünün bedelini İngiliz vatandaşı ödemek zorunda" ifadelerini kullanıyor.

IŞİD, İskoçyalı rehinenin de başını kesti

IŞİD cellatı, videonun sonunda bir başka Britanyalı rehine Alan Henning’i göstererek, Batılı ülkeleri tehdit etti.

"GÖRÜNTÜLER GERÇEK"
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından İngiliz rehine David Haines'in başının kesilerek öldürülmesine dair görüntülerin gerçek olduğunu açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, IŞİD tarafından yardım kuruluşu görevlisi David Haines'in öldürülmesine ilişkin görüntülerdeki bütün işaretlerin videonun gerçek olduğunu gösterdiğini belirtti. Açıklamada, "Görüntünün gerçek olmadığına inanmamız için hiçbir sebep yok" denildi.

"BUNLAR MÜSLÜMAN DEĞİL, CANAVAR"
Cameron, yaklaşık iki saat süren "acil kabine toplantısının" ardından yaptığı açıklamada, IŞİD militanları için "Bunlar Irak ve Suriye'de binlerce Müslümanı, Hıristiyanı, azınlıkları öldürüyor, katlediyor. Bunu İslam adın yaptıklarını söylüyorlar. Bu saçmalık. İslam barış dinidir. Bunlar Müslüman değil. Bunlar canavar" diye konuştu.

Başbakan Cameron, IŞİD'in sadece Ortadoğu'da değil, başka ülkelere de zarar verme isteğini açıkça ifade ettiğini vurgulayarak, "Şunu bilmemiz gerekiyor; IŞİD adında fanatik bir yapı. Sadece İngiliz vatandaşı rehineyi öldürmediler, başka Avrupa ülkelerine de saldırmayı planladılar ve planlamaya devam ediyorlar" dedi.

İngiltere'nin "barışçıl" olduğunu ifade eden Cameron, bir "cepheleşme arayışı" içerisinde olmadıklarını söyledi. Cameron, "Başımızı önümüze eğerek kendimizi güvene almak gibi seçeneğimiz yok. Bu problem son aylarda olduğu gibi sadece bizim için değil, Avrupa ve bütün dünya için giderek kötüleşiyor" ifadelerini kullandı.

IŞİD sorunu ile mücadele etmek zorunda olduklarını belirten Cameron, IŞİD'in adım adım püskürtüleceğini, dağıtılacağını ve son olarak da yok edileceğini belirtti.

İngiltere'nin IŞİD'in yok edilmesi planını "sakin ve ölçülü" ama "çelik kadar katı" bir şekilde sürdüreceğini belirten Cameron, "Bunu tek başımıza değil, müttefiklerimizle birlikte yakın bir şekilde çalışarak yapacağız. Sadece ABD ve Avrupa ile değil, bölge ile birlikte" dedi.

IŞİD, İskoçyalı rehinenin de başını kesti IŞİD militanları nasıl bu kadar acımasız olabiliyor

OBAMA'DAN KINAMA
ABD Başkanı Barack Obama, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün İngiliz yardım kuruluşu görevlisi David Haines'i başını keserek öldürdüğü iddiasının ardından "David Haines'in IŞİD tarafından barbarca öldürülmesini kınıyoruz" açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Obama, yaptığı açıklamada, Amerikan halkının kalbinin Haines'in ailesi ve Birleşik Krallık halkıyla birlikte olduğunu belirtti. ABD'nin üzüntü ve kararlılık içinde yakın müttefikleriyle birlikte omuz omuza olduğunu ifade eden Obama, olayı "barbarca" olarak nitelendirdi ve güçlü şekilde kınadıklarını bildirdi.

Obama, ABD'nin bu tür zalimce saldırıları işleyenleri adalet önüne getirmek, bölgede, dünyada ve ülkelerindeki halklara yönelik tehditleri ve saldırıları azaltmak için Birleşik Krallık, bölge ve dünyadaki çeşitli ülkelerden oluşacak geniş bir koalisyonla birlikte çalışacaklarını ifade etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle