GeriDünya IŞİD, Irak’a ayda 100 milyon dolarlık petrol zararı veriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD, Irak’a ayda 100 milyon dolarlık petrol zararı veriyor

IŞİD, Irak’a ayda 100 milyon dolarlık petrol zararı veriyor
refid:29498045 ilişkili resim dosyası

IRAK Parlamentosu tarafından hazırlanan “DAEŞ’in (IŞİD) Irak’ın Sanayi ve Petrol Üretimine Verdiği Zarar” adlı raporda, “DAEŞ’in işgal ettiği petrol kuyuları nedeniyle Irak, aylık 102 milyon 187 bin dolar zarar ediyor” denildi.

Irak Parlamentosu Milletvekili Ahmet Hacı Reşit, DAEŞ’in, Irak’ta aylık 1 milyon 277 bin varil petrol üretimi yapılan 6 petrol kuyusunu kontrol ettiğini söyledi. Örgütün elinde bulundurduğu petrol kuyuları nedeniyle ülkenin iki yönden zarar ettiğini belirten Reşit, “DAEŞ, varilini 30 dolardan sattığı petrol geliriyle silah ve patlayıcı alıyor. Bu şekilde varlığını devam ettiriyor. Bu da ülkeye iki kat zarar veriyor” dedi. Salahaddin vilayetindeki Beyci Petrol Rafinerisi’nde Irak’ın milyarlarca dolar zarara uğradığı bilgisini paylaşan Reşit, “DAEŞ’in elindeki kuyu ve rafinelerin yüzde 91’i Beyci’de bulunuyor. Siniye, Kesk ve Geyare’deki kuyular da örgütün kontrolünde” ifadelerini kullandı. Irak’ta en büyük petrol rafinerisi olan ve Haziran 2014’te devre dışı kalan Beyci, sık sık Irak güvenlik güçleriyle DAEŞ militanları arasındaki çatışmalara sahne oluyor.

IŞİD MİLİTANLARI ZEHİRLENDİ’ İDDİASI

IRAK’ın IŞİD işgali altındaki Musul’da 45 IŞİD militanının iftar yemeğinden zehirlenip öldüğü iddia edildi. Buna göre Musul’daki akşam yemeğine yaklaşık 145 kişi katıldı. Irak medyasında yayınlanan ve İsrail Haaretz internet sitesinde çıkan habere göre yemek sonrasında 45 kişi öldü. Ancak IŞİD’in zehirli bir saldırıya mı uğradığı, yoksa gıda zehirlenmesi mi olduğu ise açıklık kazanmadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle