GeriDünya IŞİD’in yeni hedefi: Meslek sahipleri ve aileler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD’in yeni hedefi: Meslek sahipleri ve aileler

IŞİD’in yeni hedefi: Meslek sahipleri ve aileler
refid:27844134 ilişkili resim dosyası

Suriye’de devletleşme yönünde çaba gösteren terör örgütü IŞİD, savaşacak üyeler yerine meslek sahibi kişilere ve ailelere yöneliyor.

Amerikan Washington Post gazetesinin haberine göre örgütün liderleri ve internet üzerinden üye bulan yetkilileri, doktor, hemşire, avukat, mühendis ve muhasebeci gibi farklı meslek gruplarından kişileri Suriye’ye gelmeye ikna etmek için seferber olmuş durumda. Halihazırda örgütün Suriye’deki merkezi haline gelen Rakka’da hamile kadınlara hizmet veren bir klinik bulunuyor. Kliniği işleten ise İngiltere’de eğitim almış bir jinekolog. Rakka’da erkek çocuklara 14 yaşına kadar din ağırlıklı eğitim veren okullar mevcut. Bu yaştan sonra ise askeri eğitim başlıyor. Kızların eğitimi 18 yaşına kadar. Kız öğrencilere din dersleri verilmekle birlikte nasıl yemek pişirecekleri ve ev temizleyecekleri de öğretiliyor.

15 bin kişi geldi

ABD’deki Massachusetts Üniversitesi’nde güvenlik konularında uzman Prof. Mia Bloom, konuyu “Yeni bir toplum yaratmakta başarılı oldukça daha fazla aileyi kendilerine çekecekler” diye değerlendirdi. Uzmanlara göre IŞİD’in kontrolündeki topraklarda yaşamaya gelenlerin sayısı 15 bini buluyor ve bunun birkaç bini Avrupa ülkelerinden gelen kişiler. Radikal dinci terör örgütü IŞİD, sadece ideolojik temeliyle değil finansal gücüyle de birçok aile için çekim merkezi haline geliyor. IŞİD hâkimiyetindeki bölgelere gelen ailelere aylık bin 100 dolar maaş bağlanırken, elektrik ve yiyecek de ücretsiz sağlanıyor.

Muhalifler para için IŞİD’e katılıyor

IŞİD’in petrol kaçakçılığı, fidye ve haraçla elde ettiği maddi güç savaşçı bulmasını da kolaylaştırıyor. Londra’ya yayınlanan Arap gazetesi Şark ül Evsat’a konuşan Suriye Ulusal Koalisyonu’nun Körfez İşbirliği Konseyi’ndeki temsilcisi Edip el-Çiçekli bu durumu şu sözlerle anlattı: “Ilımlı muhalifler ekonomik sebepler nedeniyle IŞİD’e katılıyor. Muhalif savaşçılara yapılan uluslararası maddi yardımların azalması onları çok daha yüksek maaşlar ödeyen IŞİD’e yönlendiriyor”. Şark ül Evsat gazetesi, Suriyeli muhaliflerin ayda 140 dolar aldığını yazdı. IŞİD’in ise savaşçılarına sadece bir günde 150 doları bulan ücretler ödediği biliniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle