GeriDünya IŞİD’e karşı 26 ülke Paris’te toplandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD’e karşı 26 ülke Paris’te toplandı

IŞİD’e karşı 26 ülke Paris’te toplandı
refid:27206058 ilişkili resim dosyası

Fransa bugün, “Irak için Barış ve Güvenlik Konferansı”nı topladı. Konferansa Fransa ve Türkiye ile birlikte toplam 26 ülke ve üç uluslararası kurum temsilcisi katılıyor. Rusya ve Çin toplantıya temsilci gönderiyor ama bölgenin önemli aktörlerinden İran katılmıyor. Türkiye ve bölge ülkeleri operasyonda anahtar rol üstlenmek istemiyor.

Rehine krizinin ardından kararlaştırılan Irak Konferansı, İskoç insani yardım görevlisi David Haines’in IŞİD tarafından katledildiği video görüntülerinin gölgesi altında toplandı. Konferanstan önce Haines’in kafasını kestikleri videoyu internete koyan IŞİD, adeta meydan okudu. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, konferansa, ev sahibi Fransa ile Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Suudi Arabistan, Bahreyn, Belçika, Kanada, Çin, Danimarka, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Amerika, İtalya, Japonya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Norveç, Oman, Hollanda, Katar, İngiltere, Rusya ve Çek Cumhuriyeti katılıyor. Uluslararası kuruluşlardan da Arap Ligi, BM ve AB temsilcileri katılacak.

İRAN: GÖSTERİŞ KONFERANSI
Fransa, Esad rejiminin müttefiki İran’ı Konferans’a davet etmedi. Tahran da, “Zaten biz de böylesine gösteriş için yapılan bir konferansa katılmayı reddediyoruz” diye açıklama yaptı. John Kerry ise Pazar günü yeniden Esad ile işbirliği yapmayacaklarını ancak müdahaleden haberdar edeceklerini açıkladı.

KONFERANSIN AMACI
Resmi davette Konferansın amacı, “Irak ve Suriye’ye insani yardım, silah yardımı ve Irak’ın toprak bütünlüğü için atılacak adımların koordinasyonu” olarak açıklandı. Zirvede IŞİD’in finansmanının ve örgüte dünyadan katılımların önünün kesilmesi için sınırda alınması gereken tedbirler de masaya yatırılacak. Ancak Amerika’nın asıl amacı Irak’a düzenlenecek bir askeri operasyonun katılımcılarının belirlenmesi.

KİM KATILACAK, KİM ‘HAYIR’ DEDİ?
Çarşamba gününden bu yana koalisyon güçlerine daha fazla ülkenin katılabilmesi için diplomatik tura çıkan Kerry, konferanstan bir gün önce bazı ülkelerin kara birliği göndermeye hazır olduğunu, farklı biçimlerde 40 ülkenin askeri müdahale kararına katılacağını açıkladı. Kerry, Mısır, Irak, Ürdün ve 6 körfez ülkesinin desteğini de almayı başardı. Yaklaşık 10 kadar batılı ülke de operasyonun çekirdek kadrosunda yer almayı kararlaştırdı. Pazar günü Avustralya, 600 asker göndermeye hazır olduğunu açıkladı.

Konferansın ardından hızlanacak müdahaleyi yürütecek koalisyona Amerika başkanlık edecek. Ama Obama açıkça ne Suriye’ye ne de Irak’ kara birlikleri göndermeyeceklerini açıkladı. Amerika’nın planı bölgede Irak ordusu ve Kürtleri destekleyerek hava saldırısı düzenlemek. Ama er ya da geç Suriye’de kara çatışması gündeme gelecek.

Peşmerge’ye çoktan silah gönderen Paris ise kimyasal silah kullanıldığı dönemde Esad’a karşı askeri operasyon kararı alan ancak geri dönen Amerika’yla yola çıkmadan temkinli olmayı hedefliyor. Hollande, iç politikada düştüğü "Amerika’nın kuyruğu" suçlamalarına bir kez daha muhatap olmamak için kesin teminatlar almadan yola çıkmamayı planlıyor.

TÜRKİYE ANAHTAR ROL OYNAMAK İSTEMİYOR
Konferansta Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil ediyor. Yardım sözü verseler de Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün operasyonda anahtar rol oynamak istemiyor. İncirlik Üssü’nün olası bir operasyona açılması ihtimali şimdilik uzak görülüyor. Bu ihtimale karşı Amerika ve Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki askeri üssü kullanmayı planlıyor. Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, operasyonun detaylarını belirlemek üzere bugün Abu Dabi’ye gitti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle