GeriDünya IŞİD’e istihbarat Antakya’dan uçtu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IŞİD’e istihbarat Antakya’dan uçtu

IŞİD’e istihbarat Antakya’dan uçtu
refid:27062515 ilişkili resim dosyası

Amerikan fiyaskosunun perde arkası.

ABD’nin öldürülen gazetecisi James Foley dahil rehineleri kurtarmak için temmuzda Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD’e karşı yaptığı komando operasyonu fiyaskoyla sonuçlanmıştı. Reuters’a konuşan bir kaynak, operasyon öncesi Amerikalıların Antakya’da başlattığı istihbarat faaliyetini haber alan IŞİD’in rehineleri başka yere aktarmış olabileceğini söyledi.

ABD’nin aralarında kafası kesilen gazeteci James Foley’in de bulunduğu Batılı rehineleri Irak ve Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) elinden kurtarmak için düzenlediği ve başarısızlıkla sonuçlanan operasyona dair çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Reuters’e konuşan IŞİD’e yakın bir kaynağa göre, örgüt operasyonun yapılacağından Antakya’daki üyeleri sayesinde haberdar oldu ve son anda rehinelerin yerini değiştirdi. Adı açıklanmayan kaynağa göre, ABD’nin Bağımsızlık Günü olan 4 Temmuz’a denk gelen operasyon öncesinde Antakya’da bazı Amerikalılar rehineler hakkında istihbarat sağlamaya çalışıyordu. Kaynak, “Antakya’da insanlarla görüşüp, sorular sordular. Bundan sonra operasyon beklenir hale geldi. İslam Devleti operasyonu öngördü ve muhtemelen rehinelerin yerini değiştirme nedenleri de buydu” dedi.

Bin Ladin’e gece baskını

IŞİD geçtiğimiz çarşamba günü, ABD’nin Irak’ta örgüte yönelik hava saldırılarına misilleme olarak gazeteci James Foley’in kafasını kesildiği anın görüntülerini yayımlamıştı. Bir gün sonra da Washington yönetimi, Suriye’nin Rakka kenti yakınlarında bir rafineriye operasyon düzenlendiğini, ancak Delta Gücü komandolarının yaptığı operasyonun rehineler orada olmadığı için başarısızlıkla sonuçlandığını açıklamıştı. Daha sonra operasyonun yapıldığı yerin Akrişi kasabasında bulunan ve El Kaide kurucusu Usame bin Ladin’in adını taşıyan kamp olduğu anlaşılmıştı. ABD’li yetkililer rehinelerin saatlar ya da bir gün önce başka yere aktarılmış olabileceğini belirtmişti.


Irak gizli servisine intihar saldırısı: 11 ölü

Bağdat’da İçişleri Bakanlığı’nın istihbarat karargâhı önünde arabasını havaya uçuran intihar bombacısının eyleminde en az 11 kişi öldü. Ölenlerin altısının sivil, beşinin ise güvenlik personeli olduğu açıklandı. 24 kişi ise yaralandı. Saldırıyı ilk aşamada üstlenen olmazken, arkasında Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) olma ihtimali üzerinde duruluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle