Dünya Haberleri

DÜNYA

  'IŞİD ABD sınırına dayandı' iddiası

  WASHINGTON (AA)
  11.09.2014 - 01:28 | Son Güncelleme:

  ABD İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile bağlantılı militanların güney sınırından ABD'ye giriş yapma planlarına ilişkin istihbarat bilgisi olduğunu söyledi.

  Senato'da konuya ilişkin senatörlere sunum yapan İç Güvenlik Bakanlığı istihbarat ve analizden sorumlu Bakan Yardımcısı Francis Taylor, IŞİD sempatizanları arasındaki Twitter ve Facebook yazışmalarında bu ihtimali dile getirdiklerinin tespit edildiğini anlattı.

  IŞİD ABD sınırına dayandı iddiası Obama'dan flaş IŞİD açıklaması  ABD sınırlarından IŞİD militanı ya da bağlantılı grupların giriş yapma ihtimalini bir tehdit olarak algıladıklarını vurgulayan Taylor, bu tehdide karşı koymak için istihbarat ve sınır güvenliklerinin yeterli olduğunu savundu.

  IŞİD ABD sınırına dayandı iddiası

  Oturumda söz alan Senatör John McCain ise binlerce kişinin ABD sınırlarından yakalanmadan geçebildiğine işaret ederek, IŞİD'e ilişkin istihbaratın vatandaşların tehlikede olduğunu gösterdiğini söyledi. ABD'nin Irak'ta IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırıları nedeniyle bu örgütün ABD içinde de eylemlerde bulunabileceği riski istihbarat birimleri ve analistler tarafından dile getirilmişti.

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), IŞİD hedeflerine yönelik ABD ordusunun bugüne kadar Irak genelinde 154 hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti. Başkan Barack Obama'nın ise bu gece Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren IŞİD örgütüne yönelik geniş kapsamlı ve uluslararası desteği de öngören uzun vadeli bir mücadele planını açıklaması bekleniyor.
  "

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı