GeriDünya İshak Alaton'dan İsrail Eğitim Bakanı'na tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İshak Alaton'dan İsrail Eğitim Bakanı'na tepki

İşadamı İshak Alaton, İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesinin ‘Editöre Maktuplar’ köşesinde yayınlanan yazısında, İsrailli Eğitim Bakanı'nın sözde Ermeni soykırımı iddialarını lise eğitim kitaplarına sokma ve böylece şimdiye kadar uygulanmakta olan konuyla ilgili politikanın değiştirilmesi önerisinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

Alaton, ‘‘Türkiye ile Ermenistan'ı soykırım tartışmalarının dışında tutun’’ başlıklı yazısında, sözde Ermeni soykırımı iddialarının böyle ele alınmak istenmesini, ‘yanlış yönde atılmış bir adım’ olarak nitelendirdi ve bu tür bir tutumun, iki dost ülkenin ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini vurguladı.

Turkish Daily News gazetesinde çıkan ‘İsrailli bakan, sözde Ermeni soykırımı politikasında değişim sinyali verdi’ başlıklı habere atfen, Alaton yazısında özetle şu görüşlere yer verdi:

‘1927 yılında doğmuş, Musevi kökenli bir Türk işadamıyım. Babamın nesli olan çalkantılı 1915 yılındaki olaylar ve ardından Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşüyle ilgili çeşitli hikayeler duydum. Bir Çin deyişine göre, gerçeğin bin yüzü vardır. İki taraf da birbirini, katliam yapmakla suçluyor. Öyleyse gerçek hangisidir? Gerçeğe yaklaşıncaya kadar, belki de gerçeğin ne olduğunu asla bilemeyeceğiz. Soykırımın yapıldığını kabul etmek, akılsızca ve adil olmayan bir davranıştır'.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle