Dünya Haberleri

DÜNYA

  İşe Diyarbakır ve Antakya’yı karıştırdı

  Hürriyet Haber
  04.02.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani, Kerkük’teki oyların yüzde 75’ini aldıklarını iddia ederek, ‘Kerkük yöresinde 4 milyon Türkmen var deniliyordu. Oysa, seçimlerde öyle olmadığı ortaya çıktı. Ortaya çıkan sonuç gerçek sonuçtur’ diye konuştu.

  ERDOĞAN’I TANIRIM

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını da değerlendiren Talabani, ‘Erdoğan’ı tanıyorum. İyi bir siyasetçidir. Sanırım, bu açıklamanın tercümesinde bir yanlışlık var. Bu açıklamadan hoşlanmadık’ dedi.

  Bir başka ülkenin içişlerine müdahale etmeye kimsenin hakkı olmadığını belirten IKYP lideri, ‘Bu ülkenin sınırları vardır. Eğer Türkler, Kerkük üzerinde hak iddia ederse yarın Araplar da Antakya üzerinde ve diğer Kürtler de Diyarbakır üzerinde hak iddia eder. Şu unutulmamalı ki, Irak’ta Kürtler olmazsa demokrasi de olmaz’ şeklinde konuştu.

  Adaylığını açıkladı

  KÜRDİSTAN Yurtsever Birliği Lideri Celal Talabani, Irak devlet başkanlığı ya da başbakanlığa aday olduğunu açıkladı. Talabani, Selahattin kentinde Irak Kürdistan Demokratik Parti lideri Mesut Barzani ile görüştükten sonraki basın toplantısında, ‘Demokratik Kürt listesinin başbakan ya da devlet başkanı adayıyım’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı